10 důvodů, proč tablety převezmou v businessu vládu nad notebooky

Proč poslední dobou stále více uživatel z business branže odkládá své notebooky ve prospěch nošení tabletů, to je zajímavý trend, na nějž se určitě stojí podívat blíže. A také si musíme uvést, proč vlastně klientela, která zprvu o tabletech ani nechtěla slyšet, je nyní ve velkém plošně zavádí.

1. Spotřeba

Jestli mají tablety proti notebookům v něčem napřed, pak je to určitě spotřeba. Tablety jsou většinou navrženy tak, aby vydržely den práce. To se vám možná povede s nějakým extra drahým ultrabookem, ale s běžným modelem se stolním procesorem ani náhodou.

2. Viry

Ačkoliv se i na mobilních platformách typu iOS a Android sporadicky objevily nějaké ty viry, je rozhodně velmi nerealistické očekávat, že by zde byla někdy situace natolik strašná, jako třeba na Windows. Není jednodušší mít již v základu bezpečnější OS, nežli to dohánět pak antivirem?

3. Přenositelnost

Nosit 300-600 gramový tablet celý den v tašce je proti 1-3 kg netbooků / běžných stolních notebooků rozhodně poznat. Stačí celý den běhat někde po veletrhu, zalitujete také a příště si na notebook již ani nevzpomenete. Nejde ale jen o váhu, tablet je rovněž skladnější a vejde se do menšího prostoru. Občas se tak dá použít i k rychlé práci třeba v taxíku apod., čili v místech s omezeným prostorem, kde by vás vytahovat notebook ani nenapadlo.

4. Směšná cena

Situace na dnešním trhu je taková, že nejlevnější notebooky seženete od 6-7 tisíc Kč, zatímco tablety od 1,5 tisíce Kč. A ačkoliv se vás bude marketing snažit přesvědčit o opaku, na mejly, zobrazování informací (PDF) a sem tam nějakou tu mobilní práci stačí i ten nejlevnější z nich. Z tabletů se dnes zkrátka stává nejuniverzálnější a nejlevnější office-nástroj, na jaký lze narazit.

5. Online připojení

Když si necháte v tabletu modul pro datovou konektivitu, pak nebudete nikdy bez připojení: budete mít Wi-Fi na blízko a 2G/3G+ pro vzdálenější věci. U notebooků se s podobnými moduly nesetkáváme až tak často, takže se řeší prostřednictvím všelijakých externích USB propriet.

Mimochodem, co dělat tehdy, když máte doma pouze LAN drát a chcete tablet? Snadná pomoc, existují konvertory z 10/100 LAN sítí na USB (tablet musí podporovat USB host samozřejmě)!

6. Dostupné aplikace

Jen pro Android dnes již existují stotisíce aplikací a stovky dalších vznikají denně. Ano, většina je z business hlediska na nic, ovšem i mezi nimi se dají najít skutečně perly zvyšující efektivitu do závratných výšin. Fajn je i to, že k instalaci čehokoliv stačí toliko online připojení, na rozdíl od nutnosti mít médium, jako u výhradně tradičně distribuovaných PC aplikací.

7. Uživatelská přívětivost

Narazit na osobu netknutou PC sice dnes bude problém, ale i přesto se můžete vsadit, že dříve zvládne obsluhu tabletu pomocí gest a prostého ukazování prstem, nežli notebooku s klávesnicí, zkratkami a touchpadem. Tablety jsou osobité, jednoduché a snadno rozšiřitelné o případné další periferie taktéž, tedy pokud chcete, že ano. A většinou pro ně mluví i ten fakt, že jejich OS nemají zbytečně nakynuté rozhraní a miliardy lišt.

8. Bluetooth

Ačkoliv dnes Bluetooth modul vídáme prakticky všude, jsou to právě tablety a místní OS, kde je jeho používání a podpora ze strany aplikací dotažena k dokonalosti. Připojit se sem dá doslova vše: solární klávesnice, myši, GPS sportovní gadgety, gamepady, …

9. Efektivita

Kdo někdy budil z hibernace Windows XP a nějaký mobilní systém, pak ví, že jeden z nich je rozhodně výrazně rychlejší a jeho odezva je okamžitá. Nic prostě nemůže porazit stav „stále zapnuto“. A to z tabletu dělá perfektní nástroj pro situace, kdy si musíte bleskurychle něco poznamenat nebo „fofrem“ odeslat e-mail atd.

10. Sociální integrace

Řada lidí dnes ještě bůhvíproč dává ruce pryč od sociálních sítí. S tím je nutno nesouhlasit, protože business se přesunuje i sem. I když jste tedy na pochodu, stále můžete být díky tabletu online a neunikne vám žádná potenciální zakázka. Jistě, to se dá ošetřit mobilem, ale kde napíšete / nacvakáte e-mail rychleji – na 3,5″ displeji smartphonu nebo 7-10″ tabletu?

Éra dominujících tabletů na dohled

Tablety zde nejen zůstanou, ale také u nich bude pouhou otázkou času, nežli se stanou výrazně dominantním druhem proti notebookům. Nabízejí sice víceméně totéž, ale notebook je samozřejmě komplexnější kvůli klávesnici / docku.

Zdroj: menshealth

Relevantní články