10 programovacích jazyků poptávaných trhem

Jaké jsou nejpoptávanější programovací jazyky?

Zvažovali jste v poslední době, že přidáte do svého pracovního portfolia nějaké nové dovednosti? To je skvělá idea, ale měli byste tam určitě a v první řadě přidat hlavně to, po čem je dnes největší poptávka a s čím se tím pádem můžete těšit na maximalizaci svých šancí.

Jako (aspirující) developer asi víte, že pracovat celá léta na jediné věci a ve stejném jazyce začne být po čase trochu nuda, abychom byli jazykově korektní. Přidání nových dovedností se tedy určitě jeví za podobné konstelace dobrou cestou k tomu, jak zabít ne jednu, ale hned celé hejno much najednou: naučíte se něco nového, přestane to být nuda, těšíte se na další výzvy, …

Je tu ale problém – váš čas pro studium je omezen, takže je nutné, pečlivě zvážit, jaké věci se věnovat. A proto jsme tu my, abychom vám pomohli předložením relevantních informací na toto téma.

1. SQL

Většina business-oriented aplikací, webů i cloudových služeb využívá nějakou formu databází, mezi nimiž je nepsaným standardem SQL. Právě Structured Query Language bychom tedy mohli určit jako velmi horkého kandidáta pro studium, protože na něj narazíte téměř všude, kde se data získávají z (relačních) databází.

2. Java

Jazyk stavící na filozofii write-once-and-run-anywhere je dnes velmi rozšířenou multiplatformní volbou, která inspirovala celé operační systémy, jako třeba známý Android. Jde o systém robustní, osvědčený, přehledný, nijak přehnaně složitý a co je nejdůležitější: nabídek je zde zdaleka nejvíce, i přesto, že Java byla horkou novinkou již v roce 1995.

3. HTML

HTML je jednou z klíčových technologií, na kterých dnes staví web. Když totiž zkombinujete HTML s JavaScriptem a CSS, dokážete skoro neuvěřitelné věci. Modernímu věku vládne kvalitní a relevantní obsah, interaktivita a multimédia, stejně jako sociální sítě a to vše se samozřejmě musí někam umístit, čímž je stará dobrá webová stránka – zato ale s moderním přístupem k věci, jako třeba responzivním webdesignem.

4. JavaScript

Programovací jazyk JavaScript je dnes, stejně jako HTML třeba, neodmyslitelnou a nezbytnou součástí prakticky každých „živých“ stránek. Je zde už řadu let, ale i přesto se vyplatí mu věnovat pozornost, protože i on byl obohacen o zánovní API – namátkou knihovny jQuery. Na JavaScriptu je příjemné i to, že jej dnes podporuje každý internetový prohlížeč.

5. C++

Jazyk C++ vyvinutý Bjarne Stroustrupem v roce 1983 je rozšířením programovacího jazyka C. Doplnění objektového programování na straně jedné a možnost low-level přístupu na straně druhé dává programátorům netušené možnosti, to ale samozřejmě pouze tehdy, pokud se vám C++ podaří zvládnout, protože nároky na znalosti uživatele zde jsou skutečně extrémní.  Dnes je ale C++ stále zlatý standard pro psaní multiplatformních aplikací.

6. C#

C# (čte se „C Sharp“) bylo vyvinuto Microsoftem jako vysokoúrovňový objektově orientovaný programovací jazyk plně kompatibilní s Microsoft .NET. Ačkoliv se používá hlavně na Windows, byl navržen jako jazyk multiplatformní. Dle drtivé většiny názorů jde o jazyk velmi vhodný pro ty, jenž se cítí být Javou svázání či omezeni a naopak na C/C++ si netroufají.

7. XML

Extensible Markup Language nebo také zkráceně „XML“ je  rozšiřitelný značkovací jazyk, jenž se používal v moderní internetové době nejprve k definování kódování dokumentů, dnes se ale stal standardním formátem pro výměnu informací (tj. najdete jej prakticky u všech kancelářských balíků).  Zatímco HTML je o tom, jak jsou informace uspořádány, XML je pro změnu o uschovávání, struktuře a přenosu dat.

 8. C

Jazyk C je i dnes zcela bez přehánění nejrozšířenějším jazykem napříč všemi představitelnými platformami a procesory: je to ovšem jazyk v projektech moderního typu spíše nepřehledný, náročnější na  zvládnutí a se svými mouchami, jenž se snaží odstranit jeho následovníci, hlavně C#, Python, Java, PHP a Perl. Stojí za zmínku, že i Apple používá v iOS kromě C také jeho klon Objective C.

 9. Perl

Pan Larry Wall navrhl Perl v roce 1987 a tehdy začal svoji existenci jako unixový skriptovací jazyk. Měl leccos z C, svedl skripty v shellu a disponoval AWK + sed určeným pro snadnější práci s textovými daty.

 10. Python

Python je vysokoúrovňový objektově orientovaný programovací jazyk, jenž je praktický mnoha cestami. Hlavní doménou Pythonu je ale určitě jeho dobrá čitelnost. Jeho uniformní a přehledná syntax má určitě velmi pozitivní vliv na snadnější proces skládání algoritmů v něm.

Zdroj: www.ComputerWorld.com

Relevantní články