17 webů, díky kterým budete chytřejší

Jak vtipně poznamenal jeden slavný bavič kdysi, lidská civilizace nepotřebuje přílišné specialisty (na to máme hmyz), ale o to více oceňuje co nejuniverzálnější jedince.

Jestliže se tedy příště posadíte s volnou chvilkou před vaše PC nebo jiný gadget s internetem, není nutné probírat se tisícem vtipů a videí na Facebooku, ale klidně ten čas můžete využít i k zajímavému a svým způsobem určitě zábavnému vzdělávání. Takže, kam za ním vyrazit?

1. Digital Photography School

Studnice nespočetných pramenů a zdrojů, jenž se věnují jedinému: článkům zaměřujícím se na zvýšení vašich fotografických dovedností, přičemž mají trpělivost i s naprostými začátečníky.

2. Duolingo

Ačkoliv vypadá Duolingo jako hra, je to vzdělávací jazykový nástroj univerzitní kvality a to bez připojené cenovky.

3. Factsie

Když se občas podíváte sem, rozhodně nebudete trpět nedostatkem zajímavostí k vedení společenské konverzace. A samozřejmě nelze podcenit ani to, že se kreativní osoby v přírodě nebo historii již inspirovaly mockrát.

4. Freerice

Služba, jenž se zavazuje za každou správně zodpovězenou otázku dodat 10 zrnek rýže hladovějícím. A k tomu se tu ještě naučíte slova užitečná po celý život…

5. Gibbon

Ideální studijní hřiště, na němž naleznete vše od návodů, až po videa, jenž vám chtějí pomoci s tím či oním (programování na iOS, efektivní řeč, …).

6. Instructables

Zde se zase naučíte všelijaké triky a postupy, jenž se mohou někdy hodit: od toho, jak zařídit rozpočet, přes to, jak postavit vlastní grilovací sestavu na zahradě, až po věci restaurátorského (jak opravit starý stůl) a vlastně i restauračního rázu (jídla).

7. Investopedia

Tato webová stránka vám poradí vše ohledně světa investic, trhů, osobních financí atd.

8. Khan Academy

Nejenom, že se zde budete moci naučit na videích řadu dovedností, ale také je můžete zkusit a sledovat, jak pak rostou vaše znalosti na statistikách. Ideální místo k prohloubení znalostí o věcech, o nichž máte jen mlhavé pojetí.

9. Lifehacker

Na této prakticky zaměřené službě najdete sadu tipů a postupů, jak udělat vše přestavitelné.

10. Lumosity

Protáhnout mozek hrou a ještě se přitom něco dozvědět, tak přesně to je cílem Lumosity. Máte zde nejen sadu her, ale také si můžete sestavit vlastní tréninkový program a sledovat pak už jen, jak se vám mozek zlepšuje.

11. Quora

Na Quora získáte odpovědi na otázky, jenž vás zajímají a to od jiných lidí. Popřípadě můžete udělat řečené klidně i naopak – odpovídat na inspirující cizí otázky.

12. Recipe Puppy

Skvělý společník pro začínající kuchaře: zadáte, co máte v ledničce/kuchyni a Recipe Puppy vám nabídne recepty věci obsahující. Dokonalé!

13. Spreeder

Free online software pro studium rychlého čtení hodlá zvýšit řečené za použití nejmodernějších metod. Prostě sem vložte text, který chcete číst a Spreeder udělá zbytek.

14. StackOverflow

Web obsahující otázky a odpovědi z programátorské branže, jinými slovy, nejlepší přítel programátora, jenž nechává kávu i psa kilometry vzadu.

15. TED-Ed

Filozofií tohoto webu je „lekce hodné šíření“ + chce zažehnout jiskru touhy po poznání v jiných a to prostřednictvím svých dobře zpracovaných lekcí od profesionálů z branže.

16. Unplug The TV

Lehce humorná služba nabízející informativní videa namísto TV. Témata jsou široká – od vesmírného dolování, až po ekonomické seriály.

17. VSauce

Youtube kanál s lehce sci-fi nádechem věnující se záhadným otázkám moderní civilizace – jako třeba, co by se stalo, kdyby se Zem přestala otáčet? Popřípadě, proč se lidé nudí?

Relevantní články