3 populární mýty o produktivitě, jichž se radši zbavte

Pro podnikatele je důležitá řada věcí a jednou z nich je i proces, jakým se co nejsnáze dostat do proudu produktivního pracovního dne, ano, toho magického stavu, kdy věci jsou bez problémů plněny v termínu a všichni jsou „v pohodě.“ Když je člověk zoufalý a hledá každého jednotlivého zákazníka, může se stát, že sklouzne k aplikaci věcí, jenž nejsou v dlouhodobém hledisku ani náhodou ideální. Zeptejte se dnes tudíž i vy sami sebe, zda podobné chyby právě neděláte:

1. Mýtus: „Rozložení větších úkolů na malé pod-úkoly“

Je dobře známou věcí (a to nejen v business branži), že čím složitější problém, tím snáze jej tým zdolá tehdy, když si jej rozdělí na co nejdrobnější celky. Opravdu produktivní osoby si úkoly dělí na max. 2-3 pod-úkoly, raději ne více, protože pak má člověk tendenci příliš věci rozdrobit a zbytečně se u úkolu zdržovat.

Plánování má jistě svoje místo, ovšem plánovat opravdu vše od začátku až do konce, to vytvoří nesmírný objem desítek a stovek pidi-úkolů, v jejichž moři si o produktivitě můžete nechat leda tak zdát.

Není třeba zatěžovat veškeré vaše osazenstvo dalšími drobnostmi. Krátkodobý pohled na úkoly je pro zaměstnance ideální (jeden úkol = jeden člověk = max. 2-3 pod-úkoly dopředu naplánované), stejně jako od vás se bude očekávat náhled dlouhodobý. Ten byste sice standardně měli dělat vy, to ale jistě neznamená, že na to nemůžete mít někoho dalšího: externistu, internistu, firmu internetovou, …

Příliš dlouhodobé plánování má ještě další nepříjemné stránky, tak třeba, nejste pak vůbec pružní v případě, že je třeba v rámci velkého projektu udělat menší odbočku jinam. Přidávání úkolů a předělávání 30položkových seznamů každý den by jen zvyšovalo zmatek.

2. Mýtus: „Nenechávej na zítřek, co můžeš udělat dnes“

Podnikání je běh na dlouhou trať spíše nežli závod rychlostní. Je vizitkou dobrých podnikatelů, že využijí co nejvíce ze svého času, na druhou stranu, není optimální, když tento čas věnují ze třetiny vlastní práci, ze třetiny vymýšlení plánů na zítřek a ze třetiny na jejich přípravu a tisk (+ zítra samozřejmě nanovo).

Představa, že všechno stihnete dnes, je nereálná. Naopak, pokud se tím budete řídit, máte zaděláno na tzv. „vyhoření“ – nejprve přidáte tohle, pak tamto a ještě toto by se dalo, … A nakonec zjistíte, že pracujete 14 hodin denně a rodina vás vidí pouze tehdy, když si jdete pro nové sako.

Dobří podnikatelé jsou ohební a přizpůsobiví. To je jediná cesta jak přežít – jak myslíte, že dopadly první prototypy pneumatik, jenž se snažily být odolné namísto dokonale se přizpůsobitelné cestě?

Lidé z vedení mívají občas tendence se v rámci praktikování tohoto mýtu i přehlcovat na určité denní či noční hodiny prací a v jiné nemají do čeho píchnout. Je vždy určitě na místě věci rozplánovat stejnoměrně.

3. Mýtus: „Přesunuj tak dlouho, dokud věc nestihneš“

Jeden by řekl, že přesouvání nikoliv prioritní záležitosti znovu a znovu je vysloveně neškodná záležitost, že ano? Bohužel nikoliv. Lidská psychologie po chvíli podobné úkoly zařadí podvědomě mezi irelevantnosti, takže když se pak do nich máte přinutit, jakoby to bylo proti vaší srsti a skončí to tak, že věc zase odložíte.

Zkušení produktivní lidé již ví, jak vykořenit nekritické věci ze svých seznamů, aby zůstali zaměření na to důležitější a vyhnuli se pocitu viny ze stálého odkládání. Ano, opravdu je v pořádku něco předelegovat a pak smazat.

Váš běžný pracovní den by neměl působit stylem „rychle provedeme něco z té spousty naplánovaných věcí, na co bude stačit čas,“ váš přístup by měl určitě být spíše v duchu „je potřeba dnes stihnout ty správné věci.“ Na svůj den máte omezený počet hodin/e-mailů/schůzí/hovorů, takže ať mají smysl.

Ultimátní produktivita je velmi osobní záležitost a každý si zde musí najít bez přehánění svoji optimální půdu pod nohama. Co funguje pro vašeho známého, nemusí pro vás. Neuškodí se ale na sebe občas kriticky podívat a sám sebe se zeptat, co by se tak dalo v produktivním procesu u nás ve firmě změnit?

Relevantní články