3 typy toxických zaměstnanců, jenž byste měli propustit

Příchod internetu do IT i business oblasti byl převratný mnoha věcmi, ovšem v čem byl jeho dopad patrně největší u obou sekcí, pak ve vzniku zcela nových typů zaměstnání, odborností a trhů pro ně.

Příčina a následek jsou zde zřetelné a jasné – určitě nikdo nepochybuje, že kdybychom v naší civilizaci nerozšířili internet, jen těžko by se dnes objevovala poptávka po zaměstnáních jako jsou „web-designér“ či „SEO analyzér“ apod.

Sehnat dnes dobré lidi je problém, sehnat dnes skutečného zapáleného a loajálního odborníka, to je přímo malý zázrak. Jakkoliv kvalitní možná používáte ve vaší firmě přijímací proces, občas se může i přesto stát, že se do vašeho působiště dostanou i lidé označitelní spisovně snad jen jako „zkažená jablka“.

Trocha osobitosti a výstřednosti bývá u profesí okolo IT doslova příslovečná, ovšem občas se dostane do praxe a akce i někdo, kdo tam nemá co dělat. Žádný systém přijímacích pohovorů totiž není zcela neprůstřelný, takže čím dříve to odhalíte, tím lépe pro lidi u vás i firmu samotnou.

Někteří přijatí pouze potřebují čas, aby takříkajíc „zapadli do dráhy“, pročež by u podobných typů osob měla být snaha o korekci prvním krokem. Skutečné propuštění je již trochu extrém.

Zvláštní pozor si dnes ale musíte dávat na tzv. toxické zaměstnance, jenž mohou svým chováním otrávit i celé pracoviště. A to je i názor leckterých Human Resources Consultantů. A proč k němu vlastně dospěli? Jde hlavně o to, že jen zřídka jde u lidí ruku v ruce perfektní dovednost technická s tou sociální nebo osobní. Pro začátek je třeba odhalit dané jedince, k čemuž použijte tuto otázku: „Interferuje u nás někdo s výkony ostatních natolik, že je brzdí a měl by proto jít?“

Typicky ve firmách narazíte mezi toxickými zaměstnanci na tuto trojici typologií lidí:

1. Nedoknutelný

Jestliže je někdo ve firmě na nedoknutelné (monopolní) pozici (nebo až příliš zadobře s mocnou osobou z vedení) a zneužívá své pozice k neustálému týrání svých podřízených, koliduje to se seriozním pracovištěm natolik, že by měl jít, ať je nepostradatelný, jak chce. Určitě by tedy u vás nemělo dojít třeba k tomu, aby měl nějaký zástupce šéfa tolik moci, že se jej i hlavní boss bude bát sám propustit!

Možná i u vás někdo přešlapuje linii dobrých mravů nebo používá autority nevhodným způsobem, tak či onak, zde byste měli začít s pátráním.

2. Rozdmýchávač

Toto je pro změnu jedinec, který proti sobě štve ostatní osoby v práci za použití drbů, fám a jím šířených polo-pravd. Rozdmýchávače poznáte snadno – nesedí v centru dramatu jím zorganizovaném, ale baví se ze své židle (s popcornem v ruce) nad svým dílem zorganizovaným a uvedeným do praxe, avšak odehrátým jeho kolegy.

Rozdmýchávači jsou v práci dlouhodobě nepoužitelní, protože po čase způsobují v kolektivu neshody a nesváry nad každou sebemenší představitelnou hloupostí. Když se to ale odrazí na produktivitě a businessu, jde vše stranou a dotyčný by měl změnit působiště.

3. Renegát

Navzdory absolvovaným tréninkům a seminářům na téma „jak důležité je v práci držet pospolu“, tato osoba pravidelně a systematicky prostě nerespektuje daná pravidla, čímž posouvá do nepříjemné pozice váš business i vás – je totiž nepředvídatelná a některý z jejích osobních vrtochů vás klidně může stát i zakázku.

Bude na vás, určit hranice, které by tato osoba již určitě překročit neměla – možná si schválně nevzala helmu na staveniště, nebo se jindy zase rozhodla sama a nerespektovala nadřízeného, jakékoliv podobné akce by na 100 % neměly ujít vaší pozornosti.

Problém s renegáty je i toho rázu, že když někdo uvidí, že ne všichni respektují daná pravidla, začne se díky renegátovi prvnímu objevovat mnohem více jeho kolegů, jenž také nechtějí respektovat to či ono.

Zdroj: entrepreneur

Relevantní články