4 omyly telefonujících

Možná jste něco podobného zažili sami na nějaké akci: sedíte si na sedátku 3B, čtete si e-maily, noviny nebo posloucháte hudbu a v tom těsně před startem oné akce / odletem nějaký mega-manažer zvedne mobil a půl hodiny si domlouvá zakázku za řevu na celé letadlo / sál.

Letušky podobným stále spojeným lidem běžně říkají, že si mají vypnout mobily nejméně 3x za sebou, ale co je nejhorší – nejedná se o náhodný výkyv, ale pravidelný trend, na který si již dnes všichni zvykli. A drtivá většina jeho účastníků je v tom neprávem, protože je samozřejmě nezajímá na plné kolo řvoucí manažer na veřejném místě a to ještě za situací, kdy většina normálních lidí mobil již dávno vypnula.

Ještě před tím, nežli tedy někomu zavoláte, zvažte, prosím, následující pravidla:

1. Opice vidí, opice udělá

Dle zprávy publikované v magazínu Human Ethology Bulletin, je vytažení mobilu v lidské společnosti nakažlivá akce a velmi často ovlivní i lidi okolo vás. Až tedy budete někde mít nezměrnou chuť volat, zvažte, zda nebude lepší to chvilku odložit nebo to převelet na někoho jiného skrze SMSku, e-mail apod.

Nakonec, business se vedl 100 let jen s telegrafem a také to šlo…

2. Váš mobil vás dělá méně populárním

Dobré vychování by se v mobilní sekci mělo projevovat tak, že si budete vždy vědomí svého okolí a necháte mobil jen na vibracích nebo ještě lépe, prostě na něj v divadle, chrámu, u soudu nebo kde to právě jste, nebudete odpovídat. Pamatujte, že když vám na meeting někdo neustále volá, naznačujete tím druhé straně, že vlastně nemá vaši plnou pozornost.

Jisté studie na University of Essex navíc opravdu potvrdily, že mobilní telefony mohou mít negativní vlivy na okolní vztahy (a kupodivu jej stačí i jen mít u sebe při ruce a ani nevolat).

3. Přestaňte se ztrapňovat

Je to k neuvěření, ale za mnoha situací lidé opravdu velice často zapomínají, že jsou na veřejnosti a řvou své intimní informace do davu. Jakékoliv citovější věci tedy určitě řešit v soukromí.

A jde tu i o to, že když projevíte vztek na veřejnosti v saku manažera, dělá to z vás neprofesionálního hráče. Když dnes dobrý manažer zvládne přesměrování e-mailů během své několikadenní dovolené, proč by to nešlo i s mobilem?

Tahat telefon na místech, kde je to vysloveně zakázáno by pak mělo být passé úplně.

4. Neřvat do mobilu

Když mluvíte do telefonního automatu, váš hlas je zesílen mikrofonem a poslán do ucha, takže se slyšíte v reálné hlasitosti. U mobilu to tak ale nefunguje, takže lidé zde obvykle mají dojem, že je tu jejich hlas jakýsi tlumenější, pročež zde mají sklony více zvyšovat hlasitost, i když to není nutné. Při jakékoli konverzaci zde tedy vždy volte normální hovorový tón.

Zdroj: entrepreneur

Relevantní články