7 cest, jak u lidí zajistit vyšší produktivitu

Je úplně jedno, čemu se věnujete, co nejvyšší produktivita a efektivita práce je základem vždy. Lidé ve vaší firmě musí dodržovat sjednané termíny, přičemž lidé na sobě závisí v konečném výsledku – stačí, aby se jediný z nich zpozdil a rázem je celý tým pozadu.

Zůstat kreativní, efektivní a produktivní i ve stresu je náročné, takže pár tipů jak to zvládnout se jistě bude hodit i vám.

1. Nastavte jasné hranice v rámci firemní kultury

Základem je vytvořit pozitivně orientované pracovní prostředí, jenž navíc i podporuje profesionální vývoj a neklade překážek všem vámi používaným pracovním postupům. Je potřeba ale také sehnat lidi, kterým je jasné, že jejich aktuální expertiza je sice fajn, neustále ale na sobě pracují a učí se nové věci.

Lidi ve firmě i jejich další rozvoj je třeba podporovat, jak to jen půjde, nakonec, jejich další rozvoj není jen v jejich vlastním zájmu, ale samozřejmě i ve vašem.

2. Zaveďte produktivní procesy myšlení

Produktivita není věc, která se jen tak náhodou stane, když o ni neusilujete. Musíte se jí věnovat a neustále zvyšovat její kvalitu. A ona poroste tím více, čím více se vy zaměříte na zavedení jiných, kvalitnějších procesů do vaší firmy (zde pomohou nástroje, jenž produktivitu měří – rozdělené projekty, časovky, úkoly, …).

Je lepší snažit se měnit produktivitu ještě před tím, nežli rozjedete nějaký větší projekt, protože snažit se toho dosáhnout uprostřed jeho běhu vás může snadno dostat za hranici, kdy úkol již úspěšně nesplníte, ale trháte si vlasy a říkáte si, co jste tehdy při plánování udělali špatně.

3. Delegujte

Čím více věcí přesměrujete na hlavy a ruce ostatních zaměstnanců či freelancerů, tím produktivnější vaše já bude. Nenechte se zde určitě chytit do známé pasti „Oni to určitě nezvládnou vymyslet a zpracovat, musím se do toho zapojit!“. To jistě neznamená, že nemáte být dané osobě k dispozici, ovšem mělo by být jasné, kdo se bude projektu věnovat na full-time a kdo pouze jako externí konzultant.

4. Nedělejte více věcí najednou

Multi-tasking má svoje pozitiva, protože šetří čas a je efektivní cestou pro řadou věcí, nicméně náš mozek není vytvořen tak („přepnutí“ režimu stojí trochu energie), aby se věnoval tisícovce věcí najednou – vždy musíte právě jedné a tu co nejlépe dokončit, jinak si zajistíte namísto prémií tak maximálně antidepresiva a bolení hlavy.

Když pracujete na něčem skutečně VIP, vyplatí se vypnout i všechny externí rušiče – mobil, e-mailového klienta, pověste si ceduli „Nerušit“ na dveře atd. I ten notebook odložte, pokud si na něm zrovna nezapisujete poznámky nebo je nečtete, popř. z něj nepotřebujete nějaká data.

Skutečná produktivita je o tom, co nejvíce se zaměřit na jednu věc, ne tuny najednou a tu udělat dobře, zabalit, odeslat a přejít na další.

5. I vy potřebujete pauzu

Náš mozek není stroj, takže vás jistě nepřekvapí informace, že po čase lehce otupí svoji pozornost, když se věnuje stále téže činnosti. Když tedy něco dokončíte, odměňte se menší věcí či činností co máte rádi: přečtěte si co nového na vaší oblíbené sociální síti, zajděte si na kávu, můžete si kopat s kolegou balonem apod.

Ačkoliv by ti největší pracanti z vedoucích pozic mohli tvrdit, že jde o ztrátu času, člověk pracuje tím lépe a produktivněji, čím rozumnější a ne-extrémní režim má. Názor, že lidé jsou jako olivy a to nejlepší ze své kreativity vydají až když je mačkáte patří do starověké otrokářské společnosti, dnešní motivace by měla být spíše pozitivního rázu.

6. Ověřte si fámy sami

Virtuální firmy na druhé straně světa, e-working a podobné věci často způsobují vedoucím osobám pochybnosti, jak moc efektivní je vlastně podobný tým ve srovnání s tím normálním. Pokud naleznete efektivnější postup, jak věci u vás vést či cokoliv produkovat, nebojte se ho použít, i když je třeba v přímé kontradikci s vaším marketingovým vzorem ze studií.

Nejen lidé se po čase mění a vyvíjí, ale přirozeně i procesy samotné.

7. Optimalizujte své činnosti pro smysl

Když nemáte v práci pocit, že to celé má smysl a přináší vám to jisté profesionální uspokojení, je jistě těžké být za takové situace produktivní. Produktivita není o tom, pracovat stále tvrději a tvrději, až se z vás kouří, ale spíše o dosáhnutí mistrovství v celém pracovním procesu, jenž pak přináší ve finále pocit dobře odvedené práce.

Produktivitu také určitě nezlepšíte tím, že se budete nutit dělat věci, co vás vlastně nebaví. Když se obklopíte lidmi, kteří jsou podobného smýšlení jako vy a dáte jim prostředí, kde mohou plně projevit svůj talent, produktivita přijde překvapivě brzy sama…

Zdroj: Entrepreneur

Relevantní články