7 věcí, které vám nikdo neřekne o businessu

Poměrně dost lidí se dnes stává podnikatelem a to hlavně z toho důvodu, aby si užili vlastní finanční svobody a v neposlední řadě je čekala i krásná a slibná budoucnost. Vábení podobné věci je nesmírně silné, jsou tu ovšem jisté nevyhnutelné nárazy na realitu, o nichž je dobré vědět.

Asi se to nečte zrovna snadno, ale podnikatelství v jakékoliv formě není pro každého. Když nejste připravení, neproměníte svůj sen ve finanční ráj, ale v noční můru. Během dlouhé řady let vám to jistě dojde samo, proč se ale s věcmi neseznámit dopředu a v rámci možností se jim vyhnout?

1. Občas je to dost osamocená činnost

I když byste to možná na první pohled neřekli, samota je opradu pro podnikatele takříkajíc nemocí z povolání. Nežli bude váš business natolik velký, abyste do něj mohli přidat i další lidi, uplyne mnoho vody (někdo se prostě nedočká nikdy a do konce života je to one-man show). V závislosti na míře vašeho introvertismu vám to vadit může či také nemusí, dlouhá léta patrně ale časem dopadnou i na ty největší asociály.

Pokud ani vy bez lidské interakce nevydržíte, musíte si zkrátka věci zorganizovat tak, abyste na ni tu a tam naráželi přes den (snídaně, oběd, …). Je to zvláštní, ale kontakt s lidskými bytostmi opravdu v někom povzbuzuje kreativitu.

2. Potřebujete neochabující zamíření

Když nemáte bosse či firmu sledující váš postup, je snadné ztratit fokus. Vaše svoboda, dělat si co chcete, se zde může ukázat jako danajský dar, jemuž se vyhnete pouze tehdy, pakliže se budete striktně držet plánu. Odolat ale bude těžké: všechny ty dnešní moderní lákadla typu sociální média neustále po ruce…

Ale zpět k věci, vytvořte si jasný plán a měřte svoje úspěchy + nepodlehněte aktivitám, co vás vyrušují.

3. Příjem může být velmi sporadický

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé podobné věci dělají, je touha po vyšším příjmu. Jak se ale vzápětí obratem i vy sami přesvědčíte, tento příjem je velmi nestálé povahy. Vyžaduje to čas, vybudovat pravidelnou uživatelskou základnu, takže do té doby příjmy očekávejte jednoznačně náhodné.

A když už finance máte, použijte je co nejlépe a raději to zvažte vícekrát – dost věcí, jenž vypadají jako perfektní investice po pár dnech zcela změní tvář. Rovněž nespoléhejte na univerzální postupy a rady – to, že něco funguje jinde, neznamená, že musí zákonitě i ve vašich podmínkách.

4. Musíte se držet od čas beroucích aktivit

Přetížení informacemi, to není problém pouze moderního člověka, ale i řady podnikatel. Abyste svůj business posunuli dále, můžete pro to udělat jen málo – učit se, sledovat, soudit a poté implementovat to nejlepší. Jednat přes míru je zde stejně škodlivé jako nejednat vůbec.

5. Nestihnete vše najednou

Mít na krku vlastní business, to vyžaduje zpočátku jen vaši pozornost. Po čase ale zjistíte, že se vyrojilo tolik věcí, že to ani při nejlepší vůli sami bez rozdvojení nestihnete a ujídá vám to celé navíc i čas určený pro přemýšlení nad růstem podniku. Dnes máte naštěstí k dispozici freelancery a virtuální asistenty, jenž vám odlehčí s obojím (a logicky i stavem účtu). Být všeumělem je zpočátku fajn, ale v dlouhodobém hledisku to budoucí firmě rozhodně uškodí.

6. Musíte si otestovat, co pro vás funguje

Každý den možná vídáte na síti články, podcasty, videa atd. jenž řeší nějakou zajímavou business-strategii. Vidíte úspěch někoho jiného a láká vás to věc také zkusit u sebe. Ti chytřejší ovšem ihned vycítí, že pouhé zkopírování je tu málo. Testování u vás a před nasazením, to je ještě lepší cesta – tím totiž zjistíte vše důležité pro případné nasazení (jak to ovlivní váš podnik i zákazníky, …).

7. Nebuďte nikdy příliš sebejistí

Podnikání a jeho digitální odnože, to může jistě být brána k lepšímu životnímu stylu. Volnost v životě i financích je skvělá věc a vystavění businessu, jenž jednou předáte potomkům je fajn pocit. A právě tady si musíte dát pozor! Když dosáhne průměrný člověk úspěchu, stanete se sebejistým, přestane na sobě i firmě pracovat a ustrne na aktuální pozici. Váš cíl by ale určitě měl být vždy růst.

Relevantní články