Americká NSA monitoruje 1,6 % světového internetu

Aby byla americká NSA pro domácí občany trochu transparentnější, rozhodla se vydat pár čísel s požehnáním prezidenta Obamy, jenž mají po nedávných excesech konečně lidem zde ukázat, jak málo je vláda vlastně studuje.

Obamova administrace vydala v této souvislosti dvojici dokumentů, které se zaobírají rozpětím aktivit agentury NSA a jejím takzvaným sbíráním dat a sledováním uživatel. Tyto dokumenty sdělují, že NSA sleduje toliko 1,6 % světového internetu a z toho pouze 0,025 % reviduje a  0,000 04 % analyzuje lidmi.

Zní to skoro jako nic, že ano? Jenomže, povšimněte si dvojice drobností. Předně, nebylo řečeno „amerického“ ale „světového“ internetu, což je zásadní rozdíl – v porovnání se světem se samozřejmě vše znatelně zmenší. A za druhé, internetem dle odhadů největších providerů techniky dnes proteče na 1 826 Petabytů informací denně, takže v podobném měřítku se jistě již věc tak zanedbatelná nezdá…

V dokumentu se mimochodem rovněž rozebírá, že tyto „pozorovací aktivity“ pomohly zastavit teroristický útok v roce 2009 plánovaný v New Yorku a přesněji v jeho podzemce.

Zdroj: gizmodo

Relevantní články