Berlínská univerzita se díky podpoře startupů zařadila mezi top univerzity Evropy

Berlínská univerzita podporuje startupy

Technická univerzita v Berlíně i díky tomu, že během krize ve velkém podporovala tamní startupy, v posledních letech zažila výrazný progres. Za poslední čtyři roku i přesto, že státy Evropy, včetně Německa zmítá ekonomická krize, Technická univerzita v Berlíně v průměru vyprodukovala 33 startupů ročně, což je cca 2x tolik než v období předtím.

I díky podpoře těchto projektů se univerzita v Berlíně zařadila mezi top univerzity v celé Evropě. Podle vyjádření ředitele Centra pro podnikání, Agnesa ven Matuschka vděčí tomuto úspěchu tomu, že se jeho univerzitě podařilo vybudovat pro tyto projekty správný ekosystém. Konkrétně pod tímto pojmem má na mysli různé vzdělávací kurzy, inkubátory nebo pravidelný kontakt se společnostmi a analytiky.

Identický systém podpory takových projektů mají i prestižní americké univerzity Stanford, či MIT. Sám šéf podnikání a inovací technické univerzity v Berlíně, Jan Kratzer připomněl, že takové projekty ve světě nejsou ničím novým, či ojedinělým případem. Samotnou berlínskou univerzitu finančně podporuje i Německá vláda, či Evropská komise.

Momentálně toto centrum zaměstnává přibližně 50 odborníků, kteří vyučují samotné studenty. Kromě toho jim však pomáhají vyhledávat obchodních partnery nebo pomáhají jim vytvářet soutěže o granty, které studenty ještě více motivují. Sám Kratzer a ven Matuschka veří, že výrazný podíl na úspěchu projektů spočívá i v tom, že dokáží své studenty motivovat, jelikož ne každý ze studentů je přesvědčen o tom, že podnikání je v současné době výhodné.

Pan Kratzer si mimo toho myslí, že nyní je ještě Německo v podnikání výrazně pozadu oproti ku příkladu spojeným státům americkým, které ročně vyprodukují stovky až tisíce takových startup projektů. Sám doufá, že se tato situace do 10-15 let změní a Německo bude úspěšné i v tomto druhu byznysu. To,  zda jsou jeho předpovědi reálné nebo ne, uvidíme až o několik let.

Relevantní články