BlackBerry prodalo 6,8 milionů smartphonů

Ačkoliv společnost BlackBerry prodala za poslední fiskální kvartál celých 6,8 milionu smartphonů, stále to pro ni není zrovna skvělá zpráva, protože to znamená i 84 milionů ztrát.

První tři měsíce letošního fiskálního roku byly „zkouškou ohněm“ pro BlackBerry a jeho nová zařízení. Špatné modely sice tato firma neuváděla nikdy, přesto to ale poslední měsíce nestačilo k úspěchu. Ačkoliv měla firma obrat pěkných 3,1 miliardy USD, se zisky to již tak skvělé není, anžto 84 milionů ztrát hovoří za vše (minulý rok ve stejném období ztráta dosahovala však celých 510 milionů USD).

BlackBerry CEO Thorsten Heins se bránil na schůzi tvrzením, že platforma BlackBerry 10 byla pořád ještě v příliš časné fázi na to, aby mohla na trh a zabojovat o úspěch. Uvést přelomovou mobilní platformu (plány jsou nejpozději do 5 měsíců), to si vyžádá pár přesčasů navíc.

V aktuální nabídce lidé naleznou třeba takový BlackBerry Z10, jenž je aktuálně prodávaný ve 147 zemích světa nebo Q10 s QWERTY klávesnicí dostupný v 96 zemích. Je tedy jistě možné, že příští kvartál bude mít firma lepší pořízení. Společnost nicméně neplánuje, mít na trhu nadále více jak šest modelů najednou.

Co se týče mobilního tržního podílu, tak BlackBerry OS měl v prvním letošním kalendářním kvartále 2,9 % podílu. Před rokem to bylo 6,4 %.

Zda se z platformy BlackBerry 10 stane důstojný konkurent Androida nebo iOS se zatím neví, ale situace se poslední léta pro BlackBerry (dříve symbol mobilní technické prestiže mezi vedením) nevyvíjí právě dobře. Jistý potenciál tu ale určitě je.

Zdroj: computerworld

Relevantní články