Cloudový distribuční model Adobe cracknut

Adobe Creative Cloud

Kdyby se vás někdo zeptal, jaký je ten nejčastěji piráty kradený software, patrně byste odpověděli po menším zaváhání něco jako „Microsoft Word“. To je možná pravda v dlouhodobém horizontu, ale posledním rekordmanem je určitě „Adobe Photoshop“.

Je tomu sotva den nebo dva od doby, co firma Adobe uvedla novou verzi distribučního kanálu pro svůj software a svého softwarového předplatného, ovšem cracknuté verze Photoshopu i dalších aplikací od firmy jsou již k vidění na notoricky známém sdílecím místě The Pirate Bay.

Aby Adobe snížila míru pirátství, rozhodla se u svých instalačních souborů přidat i rutinu, která během instalace tzv. „zavolá domů“ skrze internet a ověří tak, zda je daná kopie aplikace legální. Crackeři nicméně obratem odhalili, jaká to je rutina a bleskovým zásahem obešli její test (ping na Adobe servery).

Jak vidno, i tehdy, když se přesunete ke cloudovému typu distribuce a ochrany (disková instalace Photoshopu a zbytku titulů z balíku Adobe Creative Suite stojícího cca 2 500 USD totiž končí), stále to vlastně nic neřeší, protože, když si někdo chce najít nelegální cestičku, tak si ji i najde.

Ani samotný Photoshop ale určitě není právě levná záležitost – přijde na 700 USD jen za základní verzi + brzy jen lidé platící 20 USD měsíčně za jedinou aplikaci (nebo 50 USD za celý balík) budou moci aplikaci (-e) aktualizovat.

Firma Adobe se k věci nevyjádřila, každopádně nečekáme, že by tím byla nějak extra nadšená…

Zdroj: mashable

Relevantní články

  • HDwallpapers

    není pravda že disková verze Adobe končí, krabicová CS6 se bude prodávat nadále, Adobe si moc dobře uvědomuje že jsou zákazníci co si cloud CC předplácet nechtějí a i kompatibilita CC verzí s těmi staršímy by měla být zachovávána.