Co se zatím ví o Windows 9?

Operační systém Windows 9 se nám velmi pomalu začíná rýsovat  na obzoru a jak nabývá ucelenějších kontur, stejně tak se i my, běžní lidé zvenčí, o něm dozvídáme další a další podrobnosti. My jsme si položili otázku, co vše je o něm dodnes známo?

Není důležité, jestli si podrží Windows 9 krycí jméno „Treshold“, jisté je jedno: Microsoft se pokusí opět získat nazpátek své věrné, které si předchozími verzemi odehnal a to samozřejmě hlavně v enterprise sféře.

Pokud se všechny dosavadní informace ukáží být pravdivými, Microsoft by měl u Windows 9 opět vrátit zpět vše, co zde lidem chybí. Nějaké věci by se mimochodem měly ukázat již 30. září na jím pořádané akci právě na téma „Co se peče ve Windows 9.“

Náprava starých škod

Největších změn si patrně povšimnou lidé, kterým u Windows 8 nový vzhled ne a ne sednout, staré dobré tlačítko „Start“ proto bude zpět. A buďte si jisti, že to není změna naprostá, ale jen volitelná jako jedno z témat.

windows 9 - 1

Uspořádání menu a jeho členové se rovněž jeví jako lehce přeskupené, dáme ovšem krk na to, že i zde bude uživateli k dispozici plná upravitelnost.

Patrně již nadále nebude kladen takový důraz ani na Charms Bar a nedávný přepínač aplikací, oba představení poprvé ve Windows 8. Řada věcí odtud jako tisk nebo sdílení by měla být přímo ve Windows Store apps. I to bude ale možné nastavit jak si lidé budou přát.

Nenápadná konvergence

Microsoft se ještě pořád nevzdal plánu, že jeho jediná verze Windows poběží na mobilech, tabletech i PC, ale s Windows 9 za rohem bude Microsoft zřejmě nucen výrazně upravit svoji vizi. Verze speciálně pro tablety/chytré mobily proto dozajista zůstane zachována a i od ní se dá předpokládat podpora Windows Store aplikací a důraz na moderní dotekový interface.

windows 9 - 2

Co se týče podporovaných platforem, tak na své si přijdou jak příznivci x86 procesorů z rodiny Intel Atom, tak i jejich ARM protějšků. Tato verze patrně nemusí mít desktop v plné verzi, ale nabídnout namísto něj jednodušší dotekové rozhraní. Jestliže se Microsoftu podaří dobře zkonvertovat Office do doby vydání, má šanci uspět – to ale pouze tehdy, když jeho rozhraní bude jednodušší než jaké bylo u Windows RT.

Vnucuje se otázka, co to vše provede s projekty typu Surface Pro 3 a Lenovo ThinkPad 10. Jedná se o čirou spekulaci, ale hádáme, že na Intelech založené hybridy (čím větší, tím větší šance), budou mít i desktop minimálně s několika tabletími funkcemi.

Desktopový software znovu a lépe

Má se za to, že firma Microsoft chce vytvořit větší mezeru mezi odlehčenými přenosnými přístroji a tradičními PC ovládanými myší a klávesnicí, co je ale bude zaručeně jako lepidlo všechny spojovat, to bude přirozeně Windows Store.

Spolu s Windows 8 se Microsoft rozhodl zprovoznit tuto službu pro mobilní zařízení, ale jeho plány určitě mohly jít lépe. Mezi pomalou adopcí Windows tabletů a minimálním zájmem o tyto moderní aplikace ze strany PC uživatel se Windows Store stal brzy zbytečně ignorovaným od hlavních developerů a byl zaplaven nepořádkem. A to dokonce v takové míře, že Microsoft musel nedávno smazat na 1 500 aplikací.

windows 9 - 3

Microsoft 9 bude reprezentovat další  šanci, jak protlačit Windows Store aplikace na desktop. A ty má jít spouštět jak v oknech, tak i na celý displej. Ikony aplikací slibují být v liště jako na desktopu, ale navíc budou moci programy využít novinek jako je třeba Share Charm, Snap View či lepší podpora hi-definition displejů.  A co se osvědčilo jinde, může i tady – Windows Store poskytne centrální správu aplikací, jejich download a také případný update.

Jelikož každá z platforem má svoje výhody a nevýhody, nelze od lidí z notebookem očekávat stejný typ používání, jako od lidí se smartphonem. Dá se tedy předpokládat jisté upravení Windows Store na míru konkrétní skupině zařízení. Padne-li jeho nová verze lidem do oka, určitě to napomůže k veliké bohatosti aplikací napříč všemi platformami.

Nově nové novinky

Kdyby Windows 9 byly pouze o hašení starých problémů, asi by si moc příznivců nezískaly, takže přislíben je i četný objem updatů a inovací, jenž mají lidi na tento nový kus nalákat.

windows 9 - 4

Dle posledních uniknuvších informací přibudou virtuální desktopy, jenž jsou tak dobře známy ctitelům Linuxu. I zde již tedy nově půjde rozprostřít si svoje virtuální náčiní i přes několik pracovních ploch. A jak je pro ně dobrým zvykem, půjde je přepínat jediným kliknutím na ikonu.

Očekává se rovněž, že Microsoft přenese na desktop i nějaké ty vysloveně mobilní věci: povídá se cosi o virtuálním asistentovi Cortana a notifikačním centru vystupujícím z pravé strany desktopu.  No a nesmíme zapomenout ani na Wi-Fi Sense a Storage Sense, jenž mají v plánu usnadnit přechod online i ušetřit nějaké to další místo na disku.

Čerstvý restart Windows?

Prozatím Microsoft ani nenaznačil, jak se jeho další inkarnace Windows OS bude jmenovat. Musíme se proto spokojit pouze s pojmenováním kódovým.  Někteří tvrdí, že se firma rozhodne prostě pro název „Windows“, kterým jako by naznačovala, že chce začít s tímto OS znovu a lépe.

windows 9 - 5

Jedna věc je jistá: Microsoft má v plánu zjednodušit vnímání své platformy lidmi (tuto hypotézu podporuje třeba nenápadné tlumení značky Windows Phone). Každopádně nesdílíme optimismus některých západních bloggerů v tom, že budou Windows 9 nabízeny jako free upgrade majitelům Windows 7. Ale co, už se nám staly v IT i divnější věci…

Zdroj: PC World

Relevantní články