Dojde k prodeji kanadské značky BlackBerry ?

Kanadský výrobce chytrých telefonů, společnost BlackBerry, jak se zdá v blízké budoucnosti změní majitele. V podstatě však nepůjde o prodej jiné společnosti, ale jen o celkový odprodej akcií majoritnímu vlastníkovi, konsorciu Fairfax Financial Holdings. Odhadovaná částka za převzetí akcií ztrátového podniku činí přibližně 4,7 miliardy amerických dolarů.

Kanadská společnost BlackBerry v oficiální zprávě uvedla, že předběžnou dohodu o převzetí částí společnosti již schválila i její správní rada. Oficiálně se říká, že společnost Fairfax Financial Holdings, kterou vede její zakladatel Prem Wats, nabídla BlackBerry celkem 9 USD za každou akcii, která není ve vlastnícstvi Fairfax Holdings. Termín do kdy se má společnost BlackBerry oficiálně rozhodnout je stanoven na 4. listopad. Do té doby může společnost přijmout nabídky i od jiných zájemců o koupi podílu ve společnosti.

Zakladatel konsorcia Prem Wats věří, že po kompletním odkoupení ztrátového podniku BlackBerry se této kanadské společnosti otevře nová cesta k úspěchu a prosperity na trhu s telekomunikacemi. Fairfax Financial Holdings se doposud soustředil především na činnost spojenou s pojišťováním. Podle ekonomického listu The Wall Street Journal však Fairfax na tuto transakci nemá v současnosti dostatek vlastních finančních prostředků, takže je možné, že v současnosti největší akcionář BlackBerry kdykoliv svou nabídku stáhne.

Kdežto kanadský holding Fairfax Financial v současnosti prosperuje (loni vykázal čistý zisk kolem 500 mil. USD ), společnost BlackBerry, která v minulosti patřila mezi nejhodnotnější firmy v Kanadě v současnosti je poměrně ve velké ekonomické recesi. Jen v loňském roce společnost vykázala ztrátu v celkově hodnotě 646 milionů USD. Za posledních pět let se cena jejich akcií propadla o 129 USD za kus. Jak se zdá prodej a následně oživení aktivity je jediná cesta k tomu, aby se z BlackBerry stal opět prosperující podnik.

Relevantní články

    None Found