Email marketing – účinná, ale v některých případech nelegální forma propagace

E-Mail marketing

Máte možnost koupit databázi několika set emailových adres doslova za pár korun? Takovému množství by odolal jenom málokdo, jelikož pokud všem zašlete email, může to pro vás znamenat zajímavé konverze, kdy z tohoto množství lidí určitě získáte dostatek zákazníků. Bohužel co vypadá na první pohled velmi lákavě a pozitivně, to se může změnit v noční můru – a to ve chvíli, kdy se vám ozve Úřad pro ochranu osobních údajů.

Email bez souhlasu příjemce? SPAM

Slovíčko SPAM asi není třeba nijak představovat. Všichni ho známe v souvislosti s neodolatelnými nabídkami Viagry v našem emailu. Spam ale můžete rozesílat i vy sami, a to jenom proto, že jste si zkrátka koupili danou databázi, kde její příjemci se zasíláním obchodního sdělení nikde nesouhlasili. Tyto emailové adresy jsou získávány především pomocí různých skriptů, které procházejí různé firemní databáze, sociální sítě a další komunitní weby, kde sbírají data o uživatelích, a hlavně zmíněné emaily. A ačkoliv daný uživatel svou emailovou adresu volně zveřejní, nikomu to nedává právo na ni zaslat jakoukoliv obchodní nabídku.

O souhlas se zasíláním obchodního sdělení můžete požádat

Samozřejmě vaší prioritou by mělo být podobný souhlas získat. Ačkoliv si můžete říci, že to vypadá velmi snadně, realita je zcela jiná. UOOU v minulosti vydal jasné stanovisko, že i emailová žádost o souhlas se považuje za spam, a to z hlediska nepřímé podpory daného produktu, služby, nebo společnosti. Jediná možnost, jak tento souhlas získat, je ideálně telefonický kontakt. A to je nejenom často velmi nákladné, a to jak finančně, tak i časově, ale v mnoha případech jsou v podobně prodávaných databázích pouze emaily, a tak jste opět na začátku.

Legální email přece jenom existuje

Ačkoliv jsme zmínili, že některé typy emailových nabídek jsou dle zákona nelegální, existují i možnosti zcela legálního emailového marketingu. Ty využívají především eshopy, a to doslova po celém světě. Souhlas se zasíláním podobných nabídek totiž často získají při registraci daného uživatele, který se v mnoha případech chystá nakoupit. Právě ten je tak ideální cílovou skupinou pro to, aby mu mohli být zasílány další nabídky, které souvisejí s jeho nákupem. I když je takový email legální, musí mít několik specifik, jako je především snadná možnost odhlášení.

Relevantní články