Facebook letos obdržel od vlád 25 tisíc žádostí na svoje uživatele

Nejznámější sociální síť dneška, Facebook osobně, ani letos nemá kouska klidu: jen od začátku roku si u ní vlády celého světa vyžádaly na 25 tisíc údajů o jeho uživatelích.

Objem dotazů 25 tisíc se zdá docela velký, ovšem dělí se dále na téměř polovinu spadající jen pod USA (11-12 tisíc žádostí), na zbytek světa pak připadá 14 600 žádostí, přičemž druhým místem je Indie (3 245), tu následuje Anglie (1 975), Německo (1 886)a Itálie (1 705).

Co se týče důvodu jejich existence, tak drtivá většina se údajně týká všelijakých kriminálních živlů. V mnoha případech se prý státní agentury spokojily jen se základními informacemi typu pravé jméno nebo doba registrace, jindy se však osoba hledala na základě určitého závadného obsahu z konkrétní IP adresy.

Zajímavé je jistě i to, že Facebook automaticky nevyplnil všechny žádosti. Pouze nějaké informace dodal v 68 % případů (maximum v Anglii) a nejméně pak v Argentině (s 27 % reakcí).

Facebook samozřejmě neuděluje výjimky náhodně, ale sleduje určitý proces, kdy na jedné straně je ochrana dat a soukromí a na druhé zase zákony té či oné země.

Zdroj: computerworld

Relevantní články