Firefox OS poprvé na mobilním trhu

Firefox OS poprvé na scéně

Na trhu mobilních operačních systémů máme již několik stálic i několik outsiderů, takže nový zde určitě nebude mít situaci právě snadnou. Tak či onak, Mozilla se rozhodla, že zkusí konkurovat Androidu, iOS, Windows Phone, RIM a dalším a to uvedením vlastního mobilního operačního systému jménem Firefox OS.

První smartphony takto vybavené se objeví ve Španělsku a Polsku (prý dotovaně za ceny již od 90 USD), přičemž záhy bude následovat i zbytek světa (padlo i cosi o Norsku).

Chris Lee, ředitel projektu Firefox OS u firmy Mozilla, má za to, že by systém určitě měl mít šanci uspět, nakonec, budou to prý první HTML5 smartphony na světě. Platformě nebude chybět ani Firefox Marketplace se spoustou aplikací a her. Firefox samotný již zaujal stovky milionů lidí, takže, proč by to nemohlo platit i u jeho OS, že ano? Navíc, celý smartphone i Firefox OS jsou plně založeny na otevřených webových standardech.

Jakkoliv pozitivně vidí jeho příchod a první úspěchy na trhu komunita a fandové okolo, nestranní analyzátoři trhu jejich nadšení nesdílí a předpovídají Firefox OS pozici spíše spodního hraničního systému, jenž nikdy neopustí tržní podíly vysloveně symbolického rázu.

Zdroj: computerworld

Relevantní články