Google zvažuje zakoupení Waze za 1 miliardu USD

Waze - stane se novým majitelem Google?

Zahraniční zdroje tvrdí, že se společnost Google aktuálně rozhoduje, jestli nepořídit firmu Waze, aneb autory stejně pojmenovaného mapového crowd-source software.

Cena by se měla pohybovat nad hranicí 1 miliardy USD. Waze je mobilní aplikace využívající crowdsourcingu pro navigaci skrze provoz a cesty. Izraelský business magazín Globes odhaduje nákup na 1,3 miliardy USD, což není právě málo, ale jestli to někdo určitě ustojí, pak Google.

Společnost Waze začala v Izraeli jako neznámá firmička a dnes má kanceláře v Palo Alto a její CEO Noam Bardin potvrdil, že má služba ve více jak 193 zemích přes 45 milionů uživatel.

Funkce je velmi prostá – aplikace nechá uživatele, aby se ponořil do informací, jenž staví z drtivé většiny právě komunita: jeden ve městě nasdílí třeba dopravní špičku kvůli nehodě, další zase uzavření jisté silnice na týden atd. atd. Nejnovější verzí je 3.7, která umí již komunikovat i s Facebookem a jeho událostmi.

Kdo z komunity snad má zájem, nemusí hlásit, co se děje na silnici, ale klidně se může zaměřit i na pomoc s topologickými daty jako takovými. Ta mimochodem pochází od US Census Bureau a jde o tzv. TIGER (Topologically Integrated Geographic Encoding and Referencing). Aplikace je zdarma, pouze dotovaná lokální reklamou.

Jak dopadne vlastní nákup se prý dozvíme zhruba do týdne.

Zdroj: ComputerWorld.com

Relevantní články