Instalace redakčního systému WordPress krok za krokem

Wordpress - intalace systému krok za krokem

WordPress je známý redakční systém, který je znám především jako platforma pro různé internetové blogy, nebo magazíny.

 

Snadnost s jakou jej lze ovládat, možnost prát články bez znalosti html, z něj udělala nejpoužívanější open source redakční systém na světě. Vydařená administrace, která těží z drag and drop správy menu, widgetů a především rozsáhlá komunita, která vyvíjí množství designů a doplňků ve formě pluginů, je to co oslovuje stále větší množství uživatelů. Vše co potřebujete k vytvoření vlastních internetových stránek je na dosah, stačí jen nainstalovat WordPress a vybrat si vhodný vzhled. A právě postupem instalace vás tento článek má provést.

Příprava hostingu a stažení WordPressu

Pokud se rozhodnete vytvořit své vlastní internetové stránky a použít pro správu obsahu WordPress, budete potřebovat hosting a samotný redakční systém. Hostingové služby jsou dnes rozšířené a například u Wedosu vás bude stát roční hostování webu do 500 Kč i s doménou.

Pokud máme připravený hosting a doménu, budeme potřebovat samotný systém, který stáhnete na adrese wordpres.org

wordpress1
Systém, který je nabízen ke stažení, je v angličtině, ale na hlavní straně se vám zobrazí i odkaz na přeloženou verzi, která je umístěna zde http://cs.wordpress.org/. Po stažení instalačního balíčku jej rozbalíme a do adresáře na počítači.

Přesun na server pomocí ftp a příprava databáze

Většina návodů tuto část instalace pomíjí, protože často mylně předpokládají, že se jedná o postup, který už dnes každý ovládá. Pro přesun souborů stažené aplikace budeme potřebovat ftp klienta. Osobně doporučuji Filezillu, kterou najdete zde https://filezilla-project.org/

Po nainstalování programu musíte na svém hostingu najít, či vytvořit ftp přístup, budete tedy potřebovat znát hostitele, uživatele a heslo. Každý hosting má na svém webu návod, jak postupovat. Jakmile budete připojeni, zkopírujete veškeré soubory ze složky wordpress, která byla v balíčku na server. Souborů je hodně a může to chvilku trvat.

Mezi tím si připravíme databázi. Na hostingu naleznete správu databází a jednu tedy vytvoříte. Nazveme ji například naspokus a k ní vytvoříme uživatele pokus s heslem pokus12. V tuto chvíli je máme tedy připravenou prázdnou databázi a redakční systém nahraný na serveru.

Instalace WordPressu

Můžeme tedy konečně naistalovat samotný systém. Zadáme url adresu naší domény a zobrazí se nám následující upozornění.

wordpress2

Klikneme na „Vytvořit konfigurační soubor“ a pokud se bez problémů vytvoří, zobrazí se nám výpis údajů, které budeme potřebovat pro instalaci.

wordpress3

Takže „Let´s go!“ a můžeme začít.

Na další obrazovce se nám zobrazí formulář, do kterého vyplníme požadované údaje. Database name – je jméno naší databáze, tedy „naspokus“, Username je jméno uživatele, tedy také „pokus“ a heslo je „pokus12“. Database host je ve většině případů „localhost“ a Table prefix je předpona, kterou bude obsahovat každý název tabulky, aby nedocházelo ke konfliktům v databázi. Obě pole ponechte tak jak jsou. Po potvrzení by se měl zobrazit následující dialog.

wordpress4

Údaje jsou tedy v pořádku, klikneme na instalaci a v následujícím formuláři vyplníme název webu, uživatelské jméno, heslo, email a možnost zakázat indexaci webu – hodí se, pokud web budete teprve vyvíjet.

Přestože je uživatelské jméno vyplněno jako admin, doporučuji jej změnit na jiné. Je to především z hlediska bezpečnosti, protože admin je první uživatel, kterého hackeři budou zkoušet, při pokusech o přihlášení. Další hledisko je estetické, protože vypadá opravdu ošklivě, když je autorem článků „admin“.

wordpress5

Klikneme na, instalovat WordPress a po dokončení procesu se zobrazí výzva k přihlášení.

wordpress6

Pomocí přihlašovacího formulář, který najdete na url vasweb.co/wp-login.php se přihlásíte do administrace.

wordpress7

Po přihlášení máte k dispozici kompletní administraci WordPressu a můžete začít budovat váš nový web.

wordpress8

Tím je proces instalace u konce a můžeme se plně věnovat psaní článků, výběrů šablon, pluginů, zkrátka všeho čím budeme chtít nový web vylepšit.

Vzhledem k tomu, že komunita na internetu je opravdu rozsáhlá, lze najít mnoho kvalitních návodů a to i v češtině. Pro základní výběr šablon a pluginů doporučuji začít na wordpress.org, protože pokud nekupujete placenou šablonu, může se vám stát, že bude zastaralá, nebo bude obsahovat chyby. Proto je oficiální repositář jako zdroj ten nejlepší začátek.

G+ profil autora

 

Relevantní články

    None Found