IT branže více utrácí, ale nikoliv za nový hardware

Ačkoliv se za nízké prodeje PC poslední dobou viní hlavně Windows 8, pravda je taková, že aktuální trendy na trhu jim prostě nepřejí – upgradování notebooků, netbooků a ultrabooků zkrátka není pro business sféru priorita.

Firemní sektor sice více utrácí, ale zvýšené výdeje financí nemíří ani tak na nákupy nového zařízení, jako se spíše cílí na vývoj nových systémů (třeba mobilních platforem) nebo prostě jen na upgrady těch existujících.

Data z Computer Economics jsou nesmlouvavá: velmi málo organizací dnes klade důraz na nejnovější „železo“ v podniku a důvodem je prý v prvé řadě to, že sféra hardware již není místo, kde se dějí nejpřevratnější inovace na trhu.

Dle výroční studie nazvané „IT Spending and Staffing Benchmarks“ byly letos navýšeny firemní výdaje v IT branži v průměru o 4 % (minulý rok jen 2 %). Ovšem meziroční prodeje PC klesají doslova brutálním tempem – zatím o 14 % ročně, což je skok opravdu masivní.

Vypadá to, že za věcmi stojí paradoxně i nová technika samotná, protože hardware je dnes stále rychlejší, spolehlivější a trvanlivější, takže firmy skoro nic nemotivuje k tomu, zkracovat období života určitých PC ve firmě. Kde zkrátka dříve museli nejdéle po 3-4 letech měnit PC, je dnes mají klidně i 5 let.

Některé tržní subjekty (zejména Hewlett-Packard) nicméně mají za to, že se další rok zase prodeje pěkně rozjedou, jelikož příští rok končí Microsoft oficiálně s podporou Windows XP.

Pokud jde o personál, tak letos má navyšovat stavy 43 % firem. Minulý rok to bylo jen 40 % firem. A ještě rok před tím pouze 33 %.

Zdroj: www.computerworld.com

Relevantní články