Jak světový trh vnímá ekonomiky Číny a USA?

Spousta lidí nalézajících se na trhu, i ti mimo něj, vidí ekonomický souboj Číny a USA jasně – je podle nich jen otázka času, nežli Čína pozici USA vystřídá. To by samozřejmě znamenalo, že americké firmy (mimochodem, čile se outsourcující na východ) by musely navýšit radikálně svoji konkurenceschopnost.

Za výzkumem na toto téma stojí agentura Pew Research Center z Washington, D.C. a zúčastnilo se jej na 38 tisíc respondentů ve 39 zemích světa, takže rozhodně se nejedná i nějaké národní sólo. Ale k výsledkům: v celých 18 zemích ze 39 si minimálně 50 % lidí myslí, že Čína již USA na pozici nejmocnější velmoci světa nahradila, popřípadě to brzy udělá. Pouze 6 zemí se domnívá, že si USA svoji pozici udrží.

Největší prestiž má Čína u Španělů (71 % věří prve řečené věci), dále u Francouzů (70 % lidí s pozitivním názorem), Kanady a Austrálie (67 %) a Anglie + Německa (shodně 66 %). Mimochodem, celé dvě třetiny Číňanů si myslí, že jejich země již na špici je.

Co se týče vnímání ekonomiky, pak ačkoliv je Čína silně rostoucí ekonomikou, nadpoloviční většina (celých 22 států z 39) si myslí, že USA má před Čínou stále krok napřed a právě Amerika je dominantní ekonomikou.

Zdroj: entrepreneur

Relevantní články