Jak založit vlastní e-shop

Rádi byste letos rozjeli vlastní internetový obchod? Začátek roku je ideální doba a podle statistik firmy Shoptet také nejvíce e-shopů vzniká. Budete mít dostatek času na to, abyste se na trhu rozkoukali a pak co nejvíc vytěžili na konci roku, kdy mají e-shopaři žně. Jak tedy na to? Stačí jen pár kroků a využít nabídky pronájmu e-shopu.

Úřední náležitosti

Určitě budete potřebovat živnostenský list, nebo založit firmu. Živnost si založíte snadno na každém živnostenském úřadě, bude vám stačit 1000 Kč a občanský průkaz. Založení společnosti s ručením omezeným už je složitější proces. Doporučuji se zeptat na úřadech, kde vám ochotně poradí, výborným zdrojem pro všechny podnikatele je web jakpodnikat.cz

Obě možnosti mají své plusy a mínusy, které dobře zvažte. Najděte si na internetu diskuzi na toto téma, nebo se zeptejte na zkušenosti ve skupině pro podnikatele a živnostníky.

Co prodávat

Prodávejte to, co vás baví, to čemu rozumíte a dokážete s tím ostatním poradit. Nemusíte být přímo odborníci – těmi se za pár let v oboru stanete. Ale měli byste mít o daných produktech nadprůměrný přehled.

Milujete lezení po skalách? Pořiďte si e-shop pro horolezce. Tvoříte? Prodávejte svoje výrobky. Nejdůležitější je, aby vás téma bavilo a uměli jste poradit svým zákazníkům. Jedině tak se k vám budou vracet.

Co bude vaší výhodou?

Ještě než vše spustíte, přemýšlejte, čím byste mohli být odlišní od konkurence. V čem budete lepší? Co poskytnete navíc nebo jiného?

Ondřej si založil e-shop s kuchyňským náčiním Denis Henry. Co patří k jeho výhodám?

 • Zaměřil se na značky, které neprodává každý druhý internetový obchod.
 • Vede vedle e-shopu také blog s recepty.

Jana a Jitka mají své zákazníky mezi rodiči s malými dětmi. Prodávají kreativní hračky na e-shopu Pikle. Co funguje jim?

 • Prodávají originální a české hračky, po kterých je právě poptávka.
 • Klienty neshání jen na e-shopu, prodávají a ukazují svoje hračky na marketech a trzích off-line, zákazníci si mohou prohlédnout produkty naživo.
 • Pořádají workshopy.
 • Jsou aktivní na sociálních sítích.

Jiří Štencek během studia začal prodávat hodinky. Později v hodinkách našel velkou zálibu a stal se odborníkem. Jeho obchod Helveti se zaměřuje hlavně na švýcarské a japonské značky kvalitních hodinek. V čem je jeho výhoda oproti konkurenci?

 • Prodává jen značky, kterým skutečně věří jako například Boccia, Seiko nebo Citizen.
 • Je jejich autorizovaným prodejcem.
 • Má kamennou prodejnu, aby si zákazníci mohli hodinky prohlédnout.
 • Umí poradit svým zákazníkům a vychází jim vstříc.

Jak se bude obchod jmenovat?

Zpravidla nejtěžší věc. Vaši fantazii totiž bude hodně brzdit volná doména. Potřebujete doménu s příponou .cz.

Tip: Zkontrolujte si, jestli už dané jméno nepoužívá jiná firma s podobným zaměřením a nemá na něj ochrannou známku.

Název byste měli být schopní lehce vyslovit i napsat, dávejte si pozor na obecná slova. Jméno jako sportovní obchod vás nijak neodliší od stovek dalších sportovních obchodů. Zkrátka chce to taky něco unikátního.

Založení internetového obchodu

Jak už jsme psali, doporučujeme pronájem. Hlavně těm z vás, co si chtějí vedení e-shopu vyzkoušet, a nechtějí investovat hned v začátcích spoustu peněz. Ty raději investujte do marketingu.

Vyzkoušejte 30denní verzi zdarma.

Proč si vybrat pronájem e-shopu?

 • je to rychlé řešení, e-shop můžete využívat prakticky hned
 • platíte jen měsíční paušál, do 10 položek máte e-shop zdarma
 • ovládání snadno zvládnete, nebo se můžete zeptat v poradně
 • k dispozici budete mít ochotnou technickou podporu

Internetový obchod je na rozdíl od webových prezentací složitější systém. Musí nabízet napojení nejen na dodavatele, ale také na doručovací služby, musí si umět poradit se skladovými zásobami, účtovat atd. A tyto věci vám nikdo nenaprogramuje za pár tisíc, ale spíš za desítky nebo stovky tisíc.

Pokud byste sáhli po e-shopu, který nabízí například některé šablony WordPressu, opět bude záležet, jak moc se tato šablona dokáže přizpůsobit českému prostředí. Většinou pak stejně budete muset investovat nemalé peníze do času programátora.

A jaké další zdroje se mohou hodit?

Relevantní články