Jaký rozdíl je mezi úspěšnými a velmi úspěšnými lidmi?

Moderní obchodníci a jejich e-kolegové jsou často považováni za jakési superhrdiny businessu, kteří spí 4 hodiny denně, vše zvládnou levou zadní a mezi jídlem, rodinou a zábavou stíhají ještě vést dobrovolné aktivity. Podobný typ lidí vám nikdy neřekne „Jsem nyní trochu zaměstnán, přijďte později!“

Ale jejich zdánlivá dokonalost se pod lupou rozmělní do nepříjemných faktů – v první řadě vás podobný životní styl samozřejmě připravuje o čas myslet a tedy i o vlastní kreativitu.

Dnešek bude věnován mýtům, jimž řada lidí věří, přitom si neuvědomuje, že jejich přijetím si pouze podřezávají vlastní kreativní větev.

Mýtus 1:
Úspěšní lidé jsou schopni přizpůsobit se jakékoliv situaci

Pravda: Ti nejúspěšnější lidé jsou přímo neuvěřitelně vybíraví. Ti opravdu nejlepší si totiž uvědomují, jak drahý je jejich čas a že jej nelze plýtvat na věci, jenž osobu tak akorát připraví o čas. Ani Einstein by toho zřejmě mnoho nenapsal, kdyby dodnes vyřizoval lejstra na úřadě…

A když už jednou řeknou „Ne“, tak to má vždy velmi dobrý důvod. Říkají to nikoliv automaticky, ale po zvážení všech pro ně důležitých věcí a faktorů. Tento typ lidí má sklony věci zjednodušovat a ne vytvářet další zbytečnou papírovou džungli jako dnešní průměrný nadřízený.

Mýtus 2:
Velmi úspěšní lidé spí jen 4 hodiny denně

Pravda: Nejúspěšnější lidé světa nejsou roboti, takže bez výjimky odpočívají natolik dlouho, o kolik si jejich tělo řekne – velmi dobře totiž vědí, že jedině tehdy, když jsou plně odpočinuti, mohou od svého těla očekávat prvotřídní výkon a kreativitu.

Tento (logický) závěr podporuje i studie K. Anderse Ericssona jenž se sice netýká businessu, ale to je jedno, jde tu o lidi – Anders nalezl, že nejlepší hudebníci nebyli jen ti, co nejvíce cvičili, ale i ti, jenž nejlépe spali (8,6 hodin průměr).

Mýtus 3:
Nejúspěšnější lidé si myslí, že hra je ztráta času.

Pravda: Prakticky všichni nejúspěšnější lidé odhalili, že hra je nutným doplňkem kreativity.

Vzdělávací systémy na řadě míst světa mají stále co dohánět. Učení zbytečností a memorování faktů, jenž normálnímu člověku nikdy na nic nebudou jsou nestárnoucím hitem. Jsou jistě místa, kde prostor pro vlastní kreativitu musí předcházet špičková znalost věcí, to ale stále neznamená, že by naše společnost nepreferovala suché memorování faktů (jenž se dnes navíc dají za 2 s najít na internetu) před kreativitou.

Hra a představivost jsou každopádně zdrojem každé formy lidského úspěchu, takže proč se jich vzdávat?

Mýtus 4:
Ti nejúspěšnější mívají po ruce jako první odpověď.

Pravda: Situace je trochu jiná, nežli to vypadá. Předně, nejúspěšnější jsou sice opravdu pečliví, ovšem nikoliv s rychlou odpovědí, ale s důkladným nasloucháním, jenž slyší i nezahrané noty a neřečené věci.

Je až moc dobře známo, že lidé, jenž mluví nejvíce mívají jen málokdy i nejvíce co sdělit…

Mýtus 5: Ti nejlepší lidé se soustřeďují na to, co dělá jejich konkurence.

Pravda: Ti opravdu nejlepší dávají přednost tomu, co mohou dělat lépe nežli jiní.

Pěkným příkladem z praxe může být třeba rugbyový univerzitní tým z Highland High School, jenž pod vedením Larryho Gelwixe dosáhl za 36 let pouze 10 ztrát, zato však 418 vítězství. Jeho „trik“ k úspěchu je prý extrémně prostý, vždy se ptal hráčů, co je pro ně důležité právě teď a nesledovat co dělá tým opačný.

Zdroj: Entrepreneur

Relevantní články