Kam tečou peníze na rozvíjejících se trzích?

Kam tečou peníze na rozvojových trzích?

I v tak dravé době, jakou je dnešní internet, potřebujete ke správnému rozhodnutí o větší investici co nejvíce informací. A jaký vhodnější nástroj pro to si lze představit, nežli interaktivní mapy sdělující, kam investoři právě přesunují nejvíce majetku.

I tehdy, když právě nejste osobou z finančního sektoru, jistě občas pocítíte nebo zaznamenáte z jistých náznaků (třeba v rádiu), že do určitých míst na zemi míří velké investice (Čína a Indie jsou dobré příklady). Najít ale hmatatelnější data bývalo až doposud problematické, jelikož firemní sektor samozřejmě nerad nechává stopy.

Naštěstí tu ale máme společnost SAP a organizaci Emerging Markets Private Equity Association (EMPEA), jenž spojili síly a zpřístupnili online tabulku, která vše řečené krásně zobrazí: jaké jsou regionální trendy v investicích, kam tečou peníze, co se děje s rozpočty pro určité území, …

Data jsou dostupná veřejně a to až do úrovně konkrétní země, poté již musíte být aktivním členem EMPEA, abyste se dozvěděli skutečné podrobnosti. I když se ale zakousnete jen do veřejné verze, pořád se i z ní dá zjistit spousta nečekaných věcí o aktuálním stavu trhu i jeho příštím vývoji: tak namátkou nečekaný růst nastává v oblastech Mali, Sierra Leone a v Kongu.

Jelikož je to vůbec poprvé, co se podobný nástroj dostal na veřejnost, neskrývají jeho autoři nadšení: „Řekněme, že chcete investovat do subsaharské Afriky, pak si necháte vyjet trendy okolo a vyberete, co vás zajímá nebo stáhnete data do CSV tabulky k další analýze.“

Zdroj: www.fastcoexist.com

Relevantní články