Kdy k vám úspěch určitě nepřijde?

Je vcelku jedno, o jakém poli lidského konání bychom se v této souvislosti bavili – fotbalová hra, volby do firemních struktur nebo prodejní cíle, vždy zde budou výherci a ti, co prohráli. Vnucuje se přirozeně obratem otázka, jak co nejvíce zvrátit náhodu ve svůj prospěch. Pro začátek je zde 10 věcí, jenž byste neměli dělat ale opravdu nikdy:

1. Být závistiví nebo žárliví

Vidět ostatní kolem vás, jak dosahují úspěchů, to by vás mělo motivovat v duchu „Když to zvládne on, já jistě také!“ (a je jedno, že je to třeba zrovna konkurent) a nikoliv deprimovat. Musíte si místo toho uvědomit, že každá osoba má potenciál být úspěšná, takže je zbytečné se tím příliš zaobírat a je lépe pro to něco udělat.

2. Dívat se pouze zpět

Během své cesty narazíte na mnoho problémů: těžké časy, málo financí, náročná rozhodnutí, stres nebo dokonce přímo i selhání. Nenechte však tyto malé drobnosti ovlivnit váš postup kupředu. Najděte cestu jak překážky obejít a poučit se z nich. Potom bude úspěch jen čistá otázka času.

3. Příliš se topit ve výmluvách

Dříve či později prostě dojde k tomu, že uděláte nějaké špatné rozhodnutí. Smiřte se s ním a nevymlouvejte se sám sobě, co vše mohlo být jinak, kdybyste udělal něco mírně jinak. Najděte problém, zapamatujte si jej a poučte se z něj pro příště.

4. Přestat se učit

Je jedno, jak moc staří jste nebo kolik zkušeností máte, vždy je dobrý čas k tomu, naučit se něco dalšího. Neexistuje nikdo, kdo by věděl vše, takže to není ostuda.

5. Spojit svoji osobnost s negativisty

Lidé, kteří se vám budou neustále vymlouvat a hledat záminky jen a jen z čistě negativního pohledu na věci, nejsou zrovna ideálními dlouhodobými společníky. I tady je jedno, co děláte, negativismus spolehlivě otráví jakékoliv vody. Podobní lidé jsou rakovina pro vaši kariéru, takže se jejich negativní aury musíte zbavit. Obklopte se namísto toho osobnostmi, jenž smýšlí realisticky.

6. Probouzet se bez plánu

Podnikatelův čas je vzácný, protože je jedno, jak mocní třeba jednou budete, stále vám bude odměřován stejně jako jiným. Musíte respektovat jeho tok a fakt, že je pouze určitý objem hodin pro vaši práci. Abyste s časem nakládali rozumně, je pro to třeba mít dopředu i dobrý plán. A jeho součástí by mělo být i to, jaké věci dnes mají prioritu a jaké nikoliv.

7. Bát se změn a adaptací

Přirozený lidský strach ze změny již stál v cestě mnoha podnikatelům. I vy si proto musíte dát dobrý pozor, abyste nepropadli obavám ze změn. Jako ideální příklad nám tu neposlouží nikdo menší než Apple – jak myslíte, že by se rozvíjel její osud, kdyby firma (a její vedení) mělo strach a raději zůstalo u PC? Nápověda, nikdy by nevyrobilo iPad, iPod, Apple Watch atd. atd.

8. Ukousnout si více, nežli zvládnete

Ti nejlepší businessmani nemluví neustále o tom, jak a co jednou udělají, ale namísto toho věci prostě provedou. Nic se nezmění bez aktivního zakročení jen proto, že si to někdo moc přeje a nechce se mu nic konat. Slova by na vás proto rovněž neměla dělat dojem, ale jen činy,

9. Zaměřit se pouze na procenta a zisk

Namísto univerzální honby za penězi je pro firmu i vás lepší, zaměřit se na produkty a služby, jenž umožní lidem provádět věci jinak a lépe. Když to uděláte, finance brzy přijdou samy.

10. Nechat neúspěch, aby vás zastavil

Jestliže chcete začít s e-businessem nebo obchodem normálním, tak či onak si rychle zvykněte na to, že 4 z 5 nových projektů selhávají. Jen na vás ale bude, zda se tímto prvním pokusem necháte odradit nebo se z věcí poučíte a brzy to zkusíte jinak, lépe a promyšleněji.

Dobrým příklade bude James Dyson (výrobce vysavačů) – ten sestavil 5126 prototypů a až ten 5127 byl opravdu dobrý. Nyní má dotyčný 4,5 miliardový podnik.

Zdroj: Entrepreneur

Relevantní články