Kolik stojí zaměstnanec?

Z hlediska rozšiřování firemních aktivit se mnoho podnikatelů dostane do bodu, kdy již vše nestíhají sami a musí tak jít směrem, kdy je nutné najmout zaměstnance. A ačkoliv tento stav je v mnohých firmách z hlediska růstu pozitivní zprávou, z hlediska financí je pak naopak zprávou negativní. Tedy alespoň v samotných začátcích, kdy zaměstnanec nemusí být stoprocentně vytěžován, ale přesto firmu stojí peníze.

Minimální mzda skrývá mnohem více

Pokud je daný člověk zaměstnán za minimální mzdu, rozhodně to neznamená, že stojí tolik, kolik je mu vyplaceno. Tato mzda je totiž číslo, za kterým stojí mnohem vyšší základ. Ten stanovuje stát, a činí v aktuálním roce 8 500 Kč hrubého. To znamená, že po odečtení sociálního a zdravotního pojištění dostává zaměstnanec zhruba o tisíc korun méně. Konkrétně je to 7 565 Kč. Zaměstnavateli však musí vydělat mnohem více – konkrétně 11 390 Kč. Právě tolik totiž stojí zaměstnanec, kterému je minimální mzda vyplácena. Hlavními položkami je již zmíněné sociální a zdravotní pojištění a také daň z příjmů.

Brigádníci jsou výhodnější

I proto jde řada firem raději cestou zaměstnávání brigádníků. Ti totiž, pokud si vydělají do stanovených limitů, stojí pouze o 15 % více, než je jim vypláceno. Tolik totiž činí daň z příjmu. U lidí zaměstnaných na dohodu o provedení práce totiž není třeba platit sociální a zdravotní pojištění – tedy po určité limity. Problémem těchto dohod je to, že mohou zaměstnanci odpracovat pouze 300 hodin ročně.

Vše může vyřešit živnostenské oprávnění

Z hlediska nákladů je však ideální možností živnostenský list, kdy je takovému zaměstnanci vyplácena mzda na základě faktur. Vzhledem k zákonům o takzvaném švarc systému však není vždy možné tuto formu použít vždy. Zejména pak ve vztahu, kde majitel ŽL spolupracuje na základě pravidelné fakturace pouze s jedním subjektem.

Relevantní články