Kvalitní prezentace v 10 krocích

V mnoha oborech je právě prezentace tím, na čem celý podnik stojí a padá, a to si mnozí neuvědomují. Důležitý však není jen produkt a to, jak jste přesvědčivý, velký podíl na úspěchu má také grafická stránka prezentace. My vám teď přinášíme stručný návod, jak takovou prezentaci vytvořit a přednést tak, aby pro vás byla kvalitním opěrným bodem a pomohla vám k úspěchu.

 1. Stanovte si cíl

Než vůbec začnete prezentaci vypracovávat, musíte přesně vědět, čeho chcete dosáhnout. Nechcete snad, aby vaše obecenstvo odešlo z prezentace zmatené a nebylo si jisté, co jste jim vlastně chtěl říci.

Vypište si hlavní, popřípadě vedlejší cíle, kterých byste chtěli dosáhnout. Od toho se bude také dále odvíjet vaše práce.

2. Vše si naplánujte

Cílem vašeho snažení je zaujmout, něco sdělit, popřípadě prodat. Nebojte se si dopředu promyslet, jak by měla prezentace působit, vžijte se do role posluchače a přemýšlejte, jakým způsobem zaujmout.

Předem si připravte začátek, ale také konec prezentace. Znovu záleží na tom, kam cílíte. V případě, že se snažíte něco prodat, musí být konec vaší práce úderný, přesvědčivý. Pokud jste tak dosud neudělali, závěr je správným okamžikem, kdy vytáhnout „eso z rukávu“.

Na druhou stranu, pokud se snažíte získat svým přednesem publikum pro vaše zájmy (přednes ve škole apod.), nebojte se nechat konec otevřený, zakončit ho otázkou, která nechá diváky přemýšlet.

3. Použijte zajímavý motiv

Grafická stránka prezentace na první pohled zaujme více, než jakýkoliv obsah. A to je to, o co vám jde, proto se nebojte použít moderní, avšak stále přehledné motivy. Programy na tvorbu prezentací často nabízejí nepřeberné množství možností, dejte si s výběrem čas a publikum to zajisté ocení svou pozorností.

Vyhněte se však kýčům, které by mohli zbytečně odvést pozornost od vaší prezentace.

4. Zvolte vhodný font

Vybírejte pečlivě nejen font, ale také velikost písma. Ověřte si, zda je text dostatečně čitelný a vzhledově příjemný.

Důležitá slova, jakési hlavní body vaší prezentace, můžete odlišit jiným fontem, aby na posluchače skutečně dolehla. Opět se ale raději vyhněte až přehnanostem, které by mohli působit maximálně zábavně, nikoliv však efektivně.

5. Na barvě záleží

Barevná kombinace je jednou z nejpodstatnějších částí celkové grafiky. Vyvarujte se tmavým barvám na pozadí, nejenže vytvářejí ponurou atmosféru, podstatná je také špatná kombinovatelnost s barvou textu. Text se velmi snadno může stát nečitelným.

6. Přidejte dostatek obrázků

V žádné prezentaci nesmí chybět dostatek obrázků nebo fotografií, a to v pokud možno kvalitním provedením. Rozmazaný flek na plátně pravděpodobně nikoho neosloví.

Také dobře umístěné, vhodně dlouhé video k tématu může diváky opět přitáhnout k vašemu zájmu. Pozor však na jeho délku, pokud bude časově náročné, můžete ztratit pozornost diváků až do konce.

7. Využijte animace

Ano, můžete si myslet že je to zbytečně složité, v dnešní době je to však velmi jednoduchá věc, která může přinést ovoce. Správně zpracovaná animace může být důležitým bodem vaší prezentace.

Animace je v prezentaci celkově ošemetné téma, hodí se jen v některých případech, dobře si tedy předem rozmyslete, co a komu budete prezentovat a zda vám animace pomůže nebo jen uškodí.

8. Nepřežeňte to s informacemi

Je rozumné, že se snažíte své diváky o něčem informovat, tedy jim pokud možno poskytnout co nejvíce údajů. Jenže je důležité se také v čas zastavit, od určitého množství informací už začíná být vaše snaha spíše kontraproduktivní.

Lidé nejsou stroje, nedokážou tedy úplně vše zaznamenat a zpracovat. Prezentaci si připravte tak, aby jste publiku řekl vše podstatné, zároveň jim však neříkal něco, co bude nudit.

9. Zapojte publikum

Ptejte se, mluvte k divákům, nebojte se je do vašeho přednesu zapojit a udržet si tak jejich pozornost. Jen tak jim totiž budete moci skutečně úspěšně sdělit svou „věc“, to, o co skutečně v prezentaci jde.

10. Nebojte se kritiky

Říká se, že se chybami člověk učí, nebo že opakování je matka moudrosti. Říká se to už poměrně dlouho, možná na tom tedy něco je. Vlastně určitě na tom něco je. Nemějte strach se na kritiku zeptat, vše si předem připravit a natrénovat. S každým novým pokusem mohou vaše prezentace být jen lepší.

Někomu z vás můžou tyto rady připadat absurdní, myslím si však, že také mohou mnohým posloužit. Kdyby pomohli jen jednomu člověku, svůj účel článek naprosto splnil. Pokud by měl kdokoliv dotaz nebo snad připomínku, či chtěl něco doplnit, napište prosím komentář nebo na sebe zanechte kontakt. 

zdroj: underworldmagazines.com

Relevantní články

    None Found
  • Marek Hrkal

    Myslím, že to je docela trefně napsáno. Nedávno jsme se o něco podobného pokusili také a dali jsme dohromady 2 desatera a pověsili je na http://www.prezentacepowerpoint.cz
    Schválně můžete porovnat.