Nakladatelstvím se nelíbí, že se na serveru Ulož.to objevily kopie jejich knih

Ulož.to

Tři česká nakladatelství Grada, Leges i Wolters Kluwer podala trestní oznámení na neznámé pachatele. Ti naskenovali celé jejich knihy a dali je tak k dispozici ke stažení na server Ulož.to. Podle Lidových novin se jedná například o knihy Speciální psychoterapie nebo Základy práva EU pro ekonomy. Na druhé zmíněné knize je dokonce razítko Masarykovy fakulty v Brně. Je tedy pravděpodobné, že kopii vytvořil některý ze studentů této školy. Tomu tak hrozí vyhazov z fakulty.

„Sledujeme poslední dva tři roky, že pirátských kopií přibývá. Zatím jsme podle zákona vždy upozornili Ulož.to a oni kopii stáhli. Jenže během pár dnů se objeví jiná,“ k situaci dodává ředitel nakladatelství Leges Jan Tuláček.

Naskenované knihy server Ulož.to již samozřejmě stáhl a nyní se celou situací zabývá Státní zastupitelství pro Prahu 3. Jiří Valsamis, jenž případ dostal na stůl dodává: „Dal jsem ho k prověření našim policistům. Nakladatele chápu, jen je otázka, zda to nemají řešit spíš civilní žalobou.“

Dříve sice uspěl nakladatel Aleš Čeněk, jehož odborné knihy také ofotili a nabízeli za sníženou cenu, nicméně v tomto případě je situace zcela jiná. Studenti na naskenovaných kopiích nechtěli vydělávat, pouze je dali k dispozici ostatním studentům, kteří tak za knihy nemuseli platit několik stovek korun.

Relevantní články

    None Found
  • Dan Thaisz

    Nakladatele sice chápu, na druhé straně sdílení informací, jako jsou základy práva EU, považuji za veřejně prospěšnou činnost.