Nové anti-pirátské zákony v Rusku

Rusko následuje filozofii SOPA (no vida a pak že s Amerikou nikdy nenajdou společnou řeč) a prosadilo zákony proti pirátům, jenž jsou zcela v duchu místních historických, a tak oblíbených totalitních praktik.

Dle Wiki je SOPA (Stop Online Piracy Act) návrh amerického zákona, který má omezit počítačové pirátství. Je prosazován především nahrávacími společnostmi. Zvyšuje pravomoci amerických institucí a držitelů práva bojovat proti porušování autorských práv. Na základě rozhodnutí jakéhokoliv federálního soudu by bylo možné zakročit proti každému webu, na němž se nachází obsah porušující autorská práva nebo který jen odkazuje na závadný obsah.

V Rusku se podařil místní vládě skutečně pěkný krok – místní nové zákony nedávají spát celému ruskému internetu. Prošly totiž celkem dva zákony podobné SOPA.

První staví na tom, že když je nějaký web shledán jako místo s nevhodným obsahem, pak je „odstřelen“ bez soudu nebo vyšetřování. Základní problém s podobnou metodou je totéž, co zde zažili lidé s vycestováním celých rodin do gulagů: odnese to hromada nevinných – jen do 1. července třeba na 150 webů takto se profilujících padlo za oběť , ale navíc i dalších 6 800 stránek, kterých se věc nijak netýká.

Co se týče zákona druhého, tak to je radikální proti-pirátský zákon. Legislativu zpracovali čtyři právníci bez konzultace se zástupci internetu, takže podle toho také vypadá. Již je ale podepsaný a v plné platnosti. Objevují se zde takové perly, jako že třeba web může být odstaven i poté, co zde porušuje copyright toliko nějaký příspěvek a to přesto, že stránka nikoliv (už vidíme ty davy, co postují odkaz na film do e-shopu konkurence…). Suma sumárum jej místní aktivista za co nejsvobodnější web, Anton Nossik označil na svém blogu za „patrně nejhorší internetový zákon kdy přijatý“.

 

Zdroj: computerworld

Relevantní články