Nový projekt – je lepší hledat společníka, nebo zaměstnance?

Mnoho lidí čas od času rozjíždí stále nové projekty. Zatímco ti zkušenější hráči jasně vědí, co a jak chtějí, a jak toho chtějí dosáhnout, ti noví a mladší často tápou, a hledají někoho, kdo by jim s projektem pomohl. Často tak nastává otázka, koho hledat. Mnozí začínající podnikatelé jdou většinou stejným směrem, a to takovým, kdy hledají do svého nového a často ještě neexistujícího projektu společníka, se kterým se budou dělit o případné zisky.

Motivace společníka? Téměř nula

Tím hlavním problémem, který v tomto vztahu je, že společník má nulovou motivaci. První týdny až měsíce totiž pracuje skutečně zadarmo, a zatímco stejně na tom je i samotný majitel, ten má alespoň jistotu, že je projekt stále jeho. Zájem společníků tak postupně upadá, až přestanou pracovat úplně. Naproti tomu zaměstnanec dostává pravidelný plat, a to nehledě na to, jak je projekt výnosný. Díky tomu má samozřejmě motivaci pracovat stále, a snažit se pod hrozbou výpovědi držet si stabilní výkony. Problémem pro majitele projektu však je, že se v případě neúspěšnosti projektu dostane do minusových hodnot.

Mít zaměstnance však může být výhodné i pro majitele projektu

Ačkoliv si mnoho podnikatelů myslí, že vzhledem k prvním nákladům je vhodné míst společníka, může se v budoucnu ukázat, že to nebyl nejlepší tah. Zvláště v případě, že se projekt skutečně rozjede, a začne generovat zajímavý zisk. Ze snahy ušetřit v začátku několik desítek tisíc může nastat situace, kdy z celkových příjmů dostává onen společník i stotisícové odměny. Pokud by byl však od počátku zaměstnanec za fixní mzdu, dostává stejnou částku a většina příjmů jde majiteli projektu. Pokud ten svému nápadu věří, neměl by se na začátku bát investovat své peníze. Je to sice riziko, ale s ním už souvisí podnikání. A zatímco zaměstnanec se může stát společníkem kdykoliv, naopak to už půjde jenom velmi těžko.

Relevantní články