Obchodní podmínky eshopů – zdroj obživy ČOI

Obchodní podmínky eshopů

Pro mnoho eshopařů je jistě největším strašákem Česká obchodní inspekce. Právě jí se řada z nich velmi bojí, a většina z nich zastává názor, že i když budou mít vše v naprostém pořádku, vždy se něco najde alespoň v obchodních podmínkách. Ostatně něco pravdy na tomto tvrzení opravdu bude, jelikož ve svých tiskových zprávách právě ČOI nejčastěji uvádí, že největší problémy se týkaly právě těchto podmínek. Na druhou stranu lze říci, že ačkoliv to nebyly napsány přesně dle daných zákonů, málokdy je v nich něco, co by zákazníka zásadním způsobem poškozovalo.

Podmínky lze stáhnout na internetu

Pokud i vy plánujete provoz internetového obchodu, je vhodné se právě na vaše podmínky co nejvíce zaměřit. Ideální je například vycházet z těch, které dává k dispozici Apek, tedy asociace pro elektronickou komerci. Nutno však dodat, že se skutečně jedná pouze o obecný vzor, a ne vždy je lze plně aplikovat na každý eshop. Přesto však mohou posloužit jako ideální zdroj a šablona, s aktuálními a dle zákona správnými údaji, které by měli být nenapadnutelné a v pořádku.

Investice do právníka se vyplatí

Na druhou stranu internetových obchod je poměrně tvrdý byznys, a ačkoliv je vstup do něho poměrně snadný, přece jenom by první investice měli směřovat právě do obchodních podmínek. Málokdo má právnické vzdělání, aby mohl podmínky sestavit sám a správně. A ač se může zdát investice několik tisíc za sepsání poměrně velká, ve stejné výši se může pohybovat první pokuta. A ta neznamená, že se podmínky mohou dále používat. Stejný krok tak bude muset stejně dříve nebo později přijít, tak proč se nevyhnout alespoň pokutě.

Bohužel tuto oblast mnoho online prodejců stále ještě zanedbává, a tak se není čemu divit, že se pokuty právě za podmínky stále množí a množí. Sami provozovatelé k tomu dávají jasnou příležitost.

Relevantní články