Online nástroje pro návrh wireframů

Wireframy slouží k základnímu rozložení prvků na webu a každý webdesigner se s nimi nejednou setkal. Jsou důležité nejen pro grafika, ale například i pro zadavatele, který má tak nástroj, jak své myšlenky promítnout do podoby, z které bude webdesignerovi jasnější, co kde vlastně bude a jak by to mělo vypadat.

Samotné wireframy však nejsou ničím zásadním přes co nejede vlak. Měly by zachytit základní rozložení obsahu a posloužit tak webdesignerovi jako pomůcka při navrhování samotného designu webu. Ve finále se pak stává, že konečná podoba webu je pramálo podobná tomu, co bylo navrženo ve wireframech.

Wireframy bychom však neměli brát na lehkou váhu. Osobně jsem se setkal s případy, kdy právě nejasné zadání zadavatele bylo příčinou toho, proč jsem design určitého projektu odmítl. Většinou se jednalo o několika stránkové textové dokumenty plné informací o obsahu, v některých případech nicneříkající čmáranice nebo grafy, ale přitom žádný srozumitelný návrh, podle kterého bych si alespoň trochu představil, co klient vlastně chce. Přitom návrh wireframů není nic, co by nezvládl každý člověk užívající internet.

Pro návrh wireframů webu můžeme použít například i tužku, papír (když už, tak, prosím, čtverečkovaný) a třeba nějaký podpůrný nástroj, nicméně můžeme využít i několik profesionálních online nástrojů, které naše myšlenky převedou do takové podoby, které bude webdesigner rozumět. Dobře a smysluplně vyjádřit své myšlenky a požadavky je přece prvním klíčem k úspěchu.

1. Moqups.com

Moqups byl vytvořen ve standardním HTML5 a JavaScriptu, tudíž má výhodu v tom, že nemusíte do prohlížeče instalovat žádné další pluginy. Moqups.com je velmi rychlý, je jednoduchý a intuitivní a práci v něm zvládne opravdu každý. Umí exportovat výstupy na jednotlivé části webu (homepage, podstránka, formulář). V základní verzi je zcela zdarma, v té můžete využívat 2 aktuální projekty a 5 MB prostoru pro obrázky. Pokud byste potřebovali využít některou z placených variant, které obsahují další možnosti, připravte si necelých 200 korun měsíčně. Tato verze již pojme například 10 projektů či 1 GB jako prostor pro obrázky. V drtivé většině případů Vám však bude stačit varianta bezplatná.

Moqups.com - nástroj pro online návrh wireframů

Moqups.com – nástroj pro online návrh wireframů

2. Lovely Charts

Lovely Charts funguje na flashové bázi, čímž má oproti výše zmíněnému Moqups.com menší nevýhodu. Funkčně je však podobný, nabízí řadu diagramů a přednastavených objektů. Lovely Charts jde však využít i jinak. Služba se totiž nespecializuje pouze na návrh webových wireframů, ale i ostatních aplikačních diagramů či různých schémat. Hodí se tedy i pro někoho, kdo potřebuje znázornit určitý proces například v nějaké dokumentaci.

Lovely Charts - návrh wireframů a dalších schémat online

Lovely Charts – návrh wireframů a dalších schémat online

3. Mockingbird

Mockingbird funguje na podobné bázi jako třeba Moqups. Není tedy potřeba mít v počítači nainstalovaný nějaký přídavný plugin, ale stačí pouze prohlížeč, nejlépe Chrome, Mozillu či Safari, jak doporučují autoři. Funkčně je opět podobný jako předchozí nástroje na návrh wireframů. V základní verzi je opět zdarma, pokud budete potřebovat více možností, opět si budete muset připlatit. Prémiové účty u Mockingbirdu začínají na devíti dolarech měsíčně., což je podobná částka jako u Moqups. Nevýhodou pro Mockingbird v tomto případě je horší uživatelské rozhraní.

Mockingbird - další nástroj pro návrh wireframů fungující na webové bázi

Mockingbird – další nástroj pro návrh wireframů fungující na webové bázi

4. Cacoo

Cacoo je uživatelská příjemný kreslící nástroj. Opět nabízí podobné funkce jako všechny ostatní nástroj pro tvorbu wireframů. V základní verzi je zdarma, prémiové verze začínají na pěti dolarech za měsíc. Cacoo nabízí také neomezené kroky zpět, což je někdy velmi užitečné.

Cacoo - příjemný online nástroj pro tvorbu wireframů

Cacoo – příjemný online nástroj pro tvorbu wireframů

Nástrojů na tvorbu wireframů existuje mnoho, já jsem vybral čtyři favority, které považuji za nejvíce zdařilé. Všechny umí podobné funkce, je tedy jen na vás, jaký nástroj se líbí vám a v jakém budete pracovat. Nezapomínejte, že pořád si můžete vzít tužku a papír nebo, pokud jste fanoušky Google, využít jeho Disk, který jednoduchou formu kreslení také podporuje.

Relevantní články