Přesouvejte se jako James Bond… Přichází Jetpack pro všechny

Rozlučte se s klasickým ranním dojížděním do práce. Vývojáři z Nového Zélandu přišli s návrhem osobního jetpacku, který nejen úžasně vypadá, ale i funguje.

Tento stroj, se kterým přišel vynálezce Glenn Martin, který na tomto návrhu pracoval více jak tři desetiletí. Inspirován během dětství seriály jako Thunderbirds nebo ztraceni ve vesmíru, začal v roce 1980 přemýšlet nad možností zkonstruování jetpacku pro obyčejné lidi na každodenní použití.

Oficiální název jetpacku zní Martin Aircraft, skládá se ze dvou válců, na kterých jsou připojené dva pohonné ventilátory. Rám je složen z uhlíkových vláken, pro kontrolu stroje se používá dvojice joysticků.

Technicky vzato, Martin Aircraft v skutočnoti není klasický jetpack, na kolik není poháněn úniky plynů z nádrže, ale proudem vzduchu. Kromě toho je výhodou tohoto stroje i možnost využití padáku v případě ztráty kontroly pilota nad strojem. Zatímco skupina vývojářů nadále pracuje na vývoji stroje, úrad civilního letectví v Novém Zélandu oficiálně vydal povolení pro zařízení na zkušební let s lidskou posádkou. Doposud se konal jen jeden test, který skončil úspěšně, když figurka pilota přelet víc než 5000 stop nad hladinou oceánu.

Podle vyjádření společnosti by mohl být Martin Aircraft uveden do provozu již v roce 2014. Ze začátku by měl sloužit především na záchranné akce, či případně vojenské účely. Konkrétní model pro širokou veřejnost by měl být uveden na trh až v roce 2015, ale jeho cena z cela určitě nebude pro širokou veřejnost. Předpokládaný odhad činí cenu přibližně mezi 150 000 až 250 000 USD, což je hodnota některých luxusních, sportovních aut.

Relevantní články