Proč by businessmani měli umět myslet jako umělci?

Ti největší umělci, jaké náš svět zná, disponují kromě svých evidentních dovedností také jednou lehce nečekanou – mohou totiž naučit všechny businessmany a obchodníky pár věcí.

Speciálně to platí o jejich schopnostech týkajících se sledování okolí. Umělci jsou mnohem pozornější, nežli běžný člověk a vidí tudíž v našem světě aspekty, které nám zde unikají – jemné odstíny barev, tvary, vzorky, textury, …

Důvod, proč to zmiňujeme, je samozřejmě ten, že pozorování je i jednou z nejdůležitějších aktivit pro businessmana. I ti se musí dívat v okolním světě po vzorcích, trendech a propojeních nad rámec běžně známých věcí. A jedině tak i vy poznáte, co skutečně stojí za světem businessu a jedině tak v něm budete špičkoví.

Úkoly dávejte optimální osobě

Je možné, ba skoro jisté, že během let narazíte na mnoho osob, které budou pracovat na té či oné části plánu a v rozdílných částech jeho kompletace, bude tedy klíčové, přiřadit správnou osobu na správný typ úkolu.

Ne snad, že byste silou neprotlačili čtverce kruhovým otvorem, ale určitě budete souhlasit, že naopak to bude přirozeně jednodušší…

Zaměstnancům nutit dovolenou

Ať už používáte metodologii tradičních dovolených nebo dnes tak moderní režim neomezené dovolené, jako některé pokročilé technické firmy, měli byste v každém případě doporučovat zaměstnancům, ať si taky občas vyrazí mimo kancelář v rámci relaxu. Osoba, jenž si prakticky volno nebere, se totiž může poměrně záhy dostat jednoduše do stavu stresu z nesplněných nároků provozovatele, takže s volnem určitě nešetřit a nesmlouvat – připomínáme raději znovu, že stále pracující osoba se časem stane přítěží!

Je to k neuvěření, ale některé věci se opravdu takto stihnou rychleji (mimochodem, v jistém testu týkajícím se vyložení vagonu měla osoba s možností relaxovat, kdy jen chce, složeno 4x rychleji, jak ta s tradičním nucením krátkých a dlouhých přestávek).

Učitel, co vás do ničeho nenutí, je k ničemu

Když vás má někdo učit nebo poskytovat zkušenosti a komentáře, přitom však z něj nevypadne ani slovo, tak to není moc dobrý učitel. Měli byste se obklopit lidmi, kteří vás neustále posouvají směrem dopředu, ano, klidně i tím, že vás občas doslova „kopnou do zadní části těla“.

Delegujte dle potřeby

Je to sice stará lekce, ale i zde je na místě ji připomenout: jedním z pilířů dobrého manažera je i jeho schopnost, předávat určité úkoly na podřízené. Jde pochopitelně o to, vybrat tu správnou kombinaci lidí a úkolů, takže určitě to není ve větším davu nic jednoduchého. Stačí totiž jedna špatná volba a rázem zbytek musí čekat.

Určitě také nepropadněte kouzlu přepracovanosti, jenž vás ponouká k tomu, abyste dělali vše sami. Lidé s dobrou schopností delegovat opravdu vyhrávají v takovýchto situacích na celé čáře.

Zdroj: entrepreneur

Relevantní články