Proč může být rodinná firma problém?

Rodinný byznys

Rodinná firma. To je sen mnoha lidí a dokonalý sen o tom, jak kvalitní jsou jejich služby a jak zajímavý příběh za celou společností a každém členovi stojí.

To vše zní dokonale a ideálně. Je však pouze několik málo firem, které takto fungují. V mnoha jiných je totiž velký problém. A to s tím, že ne všichni dokážou dělat svou práci správně a pořádně. Dříve nebo později budete muset řešit nějakou nepříjemnost, která se samozřejmě ještě umocňuje s tím, že půjde o rodinného příslušníka.

Zaměstnanci vynadáte, ale co svojí manželce?

Ideální příklad může být muž a žena, manželé, kteří si založí společný business. Vše začíná dobře, ale postupem času začne jeden z partnerů své povinnosti flákat. A co teď? Případná výtka se totiž zcela jistě projeví i v osobním životě, a to bez ohledu na sliby, jak budou oba manžele tyto světy oddělovat. A pokud necháte vše plynout, bude váš osobní život bez problémů, ale naopak půjde ke dnu samotný byznys.

Jak z toho ven? Rozdělte si úlohy

Podobných problémů mají stovky stejně postavených firem. A pokud chtějí přežít, je třeba jedna důležitá věc, a to postavit oba manžele do jasných rovin, kdy jeden bude šéf a druhý podřízený. Dva manažeři nikdy fungovat nebudou, a stejně tak nebude fungovat dělení kompetencí. A pokud podřízený nedokáže pochopit svou úlohu, zbývají dvě možnosti. Postavit firmu pouze na externích zaměstnancích, nebo v krajním případě rozvod. I takto totiž končí mnohé sny o podnikání.

A jak jste na tom vy?

Určitě má mnoho z vás podobnou zkušenost. Ti, kteří s rodinou podnikali, jasně říkají, že zkrátka firma by měla stát na cizích lidech, jelikož vůči nim máte pouze jediný závazek, a to ten pracovní. A po pracovní době se s nimi rozloučíte a zbytek dne je nevidíte. A to jde u rodiny, přátel či známých pouze těžko. A dříve nebo později samozřejmě bude nadhozeno pracovní téma. A tím začíná neustálý kolotoč mnoha problémů. A pokud se jim chcete vyvarovat, tak raději zapomeňte na rodinu ve svém byznysu.

Relevantní články

  • Martin P.

    Znám dvě rodiny, ve kterých rodinný byznys funguje. Tedy alespoň fungoval. V jedné rodině synovec majitele, jenž dělal obchdoního ředitele začal přejímat zakázky a rozjíždět si vlastní byznys…