Prodeje Windows 8 v útlumu

Ani dnes nemá trh pro společnost Microsoft dobrou zprávu.Nejnovější průzkum trhu pocházející od agentury Net Applications ukazuje, že v červenci běžely Windows 8 na 5,9 % všech strojů s Windows (proti červnu 0,3 % navíc).

Když se ale podíváme i na další prodejní data (zhruba od listopadu 2012), pak zjistíme, že jde o nejnižší nárůst, jakého bylo na trhu za období dosaženo. Jinými slovy, blíží se nasycení trhu a stagnace. Pro tento relativně nový OS (10 měsíců +/-) to samozřejmě není nijak veselé zjištění, protože by měl růst řádově rychleji.

Dost možná za tím stojí i to, že poklesly rovněž prodeje nových PC (asi o 11 % meziročně) a i u těch dnes lidé často dávají přednost jejich mobilnějším verzím – tabletům. Nesmíme zapomenout ani na nedávný odpis 900 milionů USD za neprodané Surface RT (u těch došlo mimochodem ke zlevnění o 150 USD za účelem zvýšení motivace zákazníků). A snížení ceny jak známo nikdy nenaznačuje, že jde o prodejní trhák.

Dalším kamínkem do mozaiky nepříjemností je pro Microsoft jistě i nedávné prohlášení firmy ASUS, že nebude vyrábět tablety s Windows RT (to jsou klasická Windows 8, ale určená pro zařízení s procesorem ARM).

Zdroj: computerworld

Relevantní články