Responzivní design – ano či ne?

Pelican - šablona zdarma pro blog na Wordpressu

Dalo by se říci, že tato poměrně nová technologie v oblasti tvorby webů dělí webdesignery na dva hlavní tábory. Zatímco jedni responzivní design zarytě propagují, druzí jsou toho názoru, že v současných podmínkách je stále ještě zbytečný, a procento návštěvníků z přenosných zařízení tvoří pouze několik jednotek procent, a investovat do responzivního designu je víceméně zbytečné, a zcela dostačuje vytvořit mobilní verzi webu.

Pravda je někde uprostřed

Bohužel webdesignerů je obrovské množství, a tím mezi nimi roste vysoký konkurenční boj. Jeden tak navrhuje investovat do této technologie, druhý láká na ušetření nákladů. Samotný klient je tak vlastně v pozadí celého boje, přitom on by měl hrát onu hlavní a klíčovou prioritu. Zvláště pokud se jedná o redesign stávajícího řešení, kde jsou k dispozici jasná čísla návštěvnosti a tedy i jasná čísla toho, kolik na web z přenosného zařízení přijde lidí. Ale pozor, rozhodně není dobré nechat se zmást procenty, jelikož jedno procento může znamenat 5 – 10 lidí, nebo také jejich tisícovku. A právě v druhém případě by měl být responzivní design nutností, jelikož jeho absencí se klient může skutečně připravit o potencionální zákazníky, kteří zkrátka nemají čas projít si web na svém stolním PC.

V čem je specifikum responzivního designu?

Pokud jste o této technologii slyšeli pouze okrajově, určitě vás zajímá, o čem je vlastně konkrétně řeč. Výhody responzivního designu spočívají v tom, že web je perfektně čitelný a upravený tak, aby ho bylo možné prohlížet i na menších displejích, a to bez nutnosti scrollování zleva doprava, nebo přibližování. To vše mají na svědomí CSS styly, které tak vše naformátují podle toho, jaká data o velikosti displeje získají. A jak zjistíte, jaký web je responzivní i bez mobilního telefonu? Stačí zmenšit prohlížeč do menšího okna, a vše se rázem přeskupí. Pokud zkoušíte právě u nás, tak ano – takto responzivní design vypadá.

Relevantní články

    None Found