Sony a Panasonic věří, že svět potřebuje 300 GB optické médium

Jestliže se v podnikové sféře lidé opravdu nesmírně rádi něčeho zbavili, pak to byly docela určitě diskety. Instalace větších programů u nich často byla hororem, protože jediná chyba na některém z osumatřiceti médií stačila k tomu, abyste nebyli úspěšní.

Po čase se nám objevila v businessu i média optická, jenž měla much méně, ovšem pořád přetrvávaly ty nejhorší vlastnosti – nutnost rotovat médium v mechanice vysokou rychlostí při čtení, relativně pomalé rychlosti proti HDD nebo SSD a hlavně – nepříjemná citlivost na okolí, což nebylo pro zálohy to pravé ořechové: stačilo třeba nechat médium na stole a slunce po pár hodinách dokončilo dílo zkázy.

Není tedy jistě divu, že stále méně a méně moderních počítačů má optickou mechaniku, nedejbože disketu. Jednoho by to s ohledem na bující SSD trh svádělo dokonce i k předčasnému závěru, že jsou optická média zcela mrtvá, tak horké to ale nebude, zdá se.

Společnosti Sony a Panasonic totiž plánují, vytvořit optický disk nové generace, jenž ponese kapacitu minimálně 300 GB. Má jít o společné dílo, takže snad už žádná pětice standardů, jako u jiných optických mechanik a médií. Novinka by se údajně měla zaměřovat na profesionály ve všech formách a na trhu by snad prý měla být v roce 2015.

Archivace HD videí a objemných databází na podobně velká média by šla jistě snáze, nežli na stávající optické formáty, ale to předpokládá, že novinku přijme trh. A moderní uživatel či obchodník zmlsaný SSD se dnes bude jen horko těžko vracet o generaci zpátky…

Zdroj: gizmodo

Relevantní články