Týden na internetu #1

Týden na internetu - Webzoom.cz

[24. 3. – 30. 3. 2014] Na Webzoom.cz testujeme novou rubriku, která bude mít za úkol mapovat týdenní dění na internetu. Každý týden vybereme ty nejzajímavější informace, které se na českém a zahraničním internetu udály a ty pak shrneme do podobného článku jako dnes. Pokud máte nápady, jakou tvář by toto shrnutí mělo mít, neváhejte a napište nám. Budeme rádi za jakýkoliv Váš postřeh. Týdenní shrnutí bychom rádi psali hlavně pro naše čtenáře, aby měli ty nejzajímavější události uplynulých sedmi dní hezky na jednom místě. První díl berte jako takový první výkop. Shrnutí budeme nadále rozšiřovat a vylepšovat na základě Vašich postřehů.

Český internet

Mapy.cz

Seznam v uplynulém týdnu představil svůj nový projekt, který by měl dost výrazně proměnit Mapy.cz. Prvního spuštění beta verze se dočkáme již 1. dubna. Snad to nebude apríl. Po vzoru populárního Google Street View bude i Seznam na svých mapách nabízet službu Panorama, díky které si budeme moci prohlížet panoramatické fotografie celé České republiky. Tyto fotografie si Seznam sám fotí. Dost výraznou změnou si projde i homepage a v budoucnu přibude 3D vizualizace měst. Můžeme se těšit také na implementaci jízdních řádů do map a později i na nákup jízdenek prostřednictvím Mapy.cz. Seznamu v boji s velikánem Google fandíme!

Lekarna.iDNES.cz

Chapadla mediálního giganta MAFRA se rozrůstala i v uplynulém týdnu. Údajně jako reakce na „sílící trend zdravého životního stylu“ byl spuštěn e-shop, který je zařazen do rodiny webů iDNES.cz. Sortimentem tohoto obchodu jsou především volně prodejná léčiva, doplňky stravy, kosmetické a zdravotnické prostředky.

Echo24.cz

V uplynulém týdnu se dočkal spuštění také nový web Dalibora Balšínka. Ten donedávna působil jako ředitel a zároveň šéfredaktor Lidových novin, které krátce před odchodem Dalibora Balšínka koupil Andrej Babiš. Deník má existovat pouze ve virtuální podobě a hlavními tématy bude zahraniční a domácí politika a byznys. Echo24 má býti médiem, za kterým nestojí žádná korporace ani jiné společnosti, které by měly ovlivňovat obsah takového deníku ve svůj prospěch.

Alza spouští vlastní autodopravu AlzaExpres

Alza.cz je bezesporu jedním z největší internetových prodejců elektroniky na českém trhu. Nyní spouští svou vlastní dopravní službu s rozvozem zboží po Praze a okresech Praha-východ a Praha-západ. Cena za tuto službu je 59 Kč. Zákazníci budou mít možnost za zboží platit předem i hotově u řidiče. Vozy nebudou vybaveny platebními terminály, takže platba kartou nebude možná. Alza garantuje, že zboží objednané do 12. hodiny doručí ještě tentýž den do 21. hodiny.

Zahraniční internet

Soudní spor Google vs. Viacom byl ukončen

Po sedmi letech soudních tahanic konečně skončil spor Googlu a Viacomu. Viacom žaloval Google za to, že na YouTube se již v roce 2007 nacházelo přes 160 000 videí, na která vlastnil autorská práva právě Viacom. I když YouTube jako reakci na tento spor změnilo svůj přístup k autorským právům, soudní spor neskončil a Viacom po Googlu stále žádal odškodnění ve výši jedné miliardy amerických dolarů. Nyní se však obě společnosti nechaly slyšet, že došlo k mimosoudnímu vyrovnání a tento spor je definitivně ukončen.

Alibaba kupuje podíl v messengeru Tango

Po akvizici chatovací aplikace WhatsApp Facebookem se objevila další podobná zpráva týkající se mladého startupu Tango a čínského giganta Alibaba. Tato společnost do Tanga investovala 215 milionů dolarů a odhaduje se, že za tuto částku získala až čtvrtinový podíl v Tangu. Chatovací aplikace Tango má již nyní 200 milionů registrovaných zákazníků pocházejících především ze Severní Ameriky a Evropy. Hodnota Tanga je odhadována na 1,1 miliardu dolarů.

Vedení Mozilly se otřásá v základech

Tři z šesti členů představenstva Mozilly rezignovali na své funkce. Údajně se tak stalo v reakci na jmenování Brendana Eicha generálním ředitelem Mozilly i když oficiální verzí je, že důvody odchodů se liší. I když je Brendan Eich spoluzakladatelem Mozilly a tvůrcem JavaScriptu, mezi zaměstnanci má mnoho odpůrců, protože v roce 2008 podpořil hnutí, které mělo za cíl zakázat homosexuální sňatky.

Sociální sítě

Turecko blokuje Twitter

Twitter má v Turecku asi 10 miliónů uživatelů. Téměř všichni byli nějakou dobu bez Twitteru, který zablokovala Turecká vláda. Záminkou pro tento krok bylo to, že na Twitteru se údajně objevily dokumenty, které usvědčovaly tamního premiéra Erdogana z korupce. V zemi navíc 30. března proběhnou volby, takže situace je o to napjatější. Nicméně je nutno dodat, že blokáda Twitteru netrvala nijak dlouho, protože turečtí občané objevily způsoby jak se na tuto sociální síť dostat a vesele „tweetují“ dál.

Jeff Weiner z LindkedIn je nejlepším ředitelem roku 2014

Asi nemusíme představovat profesní sociální síť LinkedIn, která má již celosvětový úspěch. Generální ředitel stejnojmenné společnosti, která tuto síť vlastní, Jeff Weiner zvítězil v anketě o nejlepšího generálního ředitele roku 2014. Pro svého oblíbeného šéfa hlasují vždy zaměstnanci dané společnosti a je nutno zmínit, že Weiner měl mimořádný úspěch, protože dosáhl skóre 100%. Pro srovnání: Mark Zuckerberg tuto soutěž vloni vyhrál s 99%, letos však spadl na devátou pozici s 93%. Larry Page z Googlu je ještě o příčku níže se stejným hodnocením 93%.

Twitter umožnil označování na fotografiích

I na Twitteru nyní přibylo označování osob na fotografiích, tak jak jej známe z Facebooku. Novinkou je také možnost nahrát až 4 fotografie do tweetu. Pro ty, kteří označování na fotografiích nemají rádi, existuje možnost jej ve webovém rozhraní služby zakázat. V nastavení je možné označování povolit od kohokoliv nebo pouze od lidí, kteří vás sledují. Samotné označování je zatím dostupné pouze pro uživatele iPhonů.

Facebook testuje tlačítko „Save“

Vypadá to, že již brzy se dočkáme možnosti uložit si zajímavý obsah z Facebooku na pozdější dobu. O podobných konceptech jsme slyšeli již dříve, až nyní to však vypadá, že Facebook na tlačítku „Save“ opravdu pracuje. Ukládaný obsah by se měl nacházet ve zvláštní sekci s označením „Saved“, kde se budou příspěvky dále třídit a vy si je poté budete moci prohlížet dle daných kategorií.

Relevantní články