Týden na internetu #4

Týden na internetu - Webzoom.cz

[14. 4. – 20. 4. 2014] V třetím týdnu měsíce dubna se dělo mnoho zajímavých věcí. Probíhaly významné akvizice, podávaly se stížnosti, sociální sítě spouštěly nové služby a LinkedIn dosáhl magické hranice 300 milionů registrovaných uživatelů.

Český internet

Socialbakers kupují Ataxo Social Insider

Jednou z velkých událostí na českém internetu uplynulého týdne je bezesporu akvizice divize společnosti Ataxo technologickou firmou Socialbakers sídlící v Plzni. Cena, kterou Socialbakers za pětičlenný tým zaplatí se nachází těsně pod hranicí jednoho milionu dolarů. Socialbakers mají v plánu i další akvizice.

Brno už Amazon chce, Amazon už zase zájem nemá

Již v minulých týdnech jsme vás informovali o tom, že internetový obchod Amazon měl v úmyslu postavit v Brně své nové logistické centrum. Po třetím odmítnutí brněnských zastupitelů Amazon oficiálně oznámil, že zájem o stavbu v Brně již nemá. Nyní Brno hlásí, že prodej pozemků pro Amazon je schválený i když o ně už Amazon oficiálně nestojí. Celá situace je tedy nyní dost paradoxní.

České služby chystají stížnost na Google

Skupina Allegro, která zaštiťuje například e-shop Mall.cz, aukční portál Aukro.cz nebo srovnávač cen Heureka.cz, se chystá podat stížnost na Google u Evropské komise. Google má být obviněn ze zvýhodňování svých služeb pomocí vyhledávače na úkor českých služeb. K podání stížnosti se prý chystají připojit i další čeští internetoví hráči.

Zahraniční internet

Twitter koupil společnost Gnip

Twitter přistoupil k akvizici společnosti Gnip, která zprostředkovává a zpracovává data ze sociálních médií. Tento nákup je příjmán pozitivně. Cena Twitteru stoupla o 2,7 miliardy dolarů a cena akcií Twitteru stoupla o 5 dolarů. Částka, kterou Twitter za Gnip zaplatil, oznámena nebyla.

Ruské tajné služby žádaly informace uživatelů po zakladateli sociální sítě

Často jsou na veřejnosti přetřásány kauzy americké NSA a podobných západních agentur, které získávají informace ze sociálních sítí. Ani v Rusku tomu však není jinak. V průběhu minulého týdne zakladatel nejpopulárnější ruské sociální sítě VKontakte Pavel Durov publikoval příspěvek, dle kterého ho ruská tajná služba FSB žádala o soukromé údaje určitých lidí. Durov žádné údaje nevydal, ale ze své společnosti byl donucen odejít.

Nepokoje v představenstvu DropBoxu

O vyštvání šéfa Mozilly Brendana Eicha z důvodu jeho podpory zákazu homosexuálních svazků jsme zde už psali. Nyní se podobný scénář odehrává i u DropBoxu. Do představenstva firmy má být jmenována bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která dříve podporovala zájmy amerických tajných služeb v odposlouchávání a sledování. To se neshoduje s politikou DropBoxu, takže na Riceovou je vyvíjen velký tlak. Uvidíme, jak to dopadne.

Sociální sítě

LinkedIn má 300 milionů uživatelů

Určitě nemůže zůstat bez povšimnutí, že víceprezident LinkedIn – Deep Nishar na firemním blogu oznámil, že sociální síť LinkedIn pokořila milník 300 milionů registrovaných uživatelů. Nejpopulárnější je tato síť stále v USA, kde má nevuěřitelných 100 milionů registrovaných uživatelů.

Facebook se chystá spustit novou funkci „Nearby Friends“

Jak již z názvu vyplývá, bude se jednat o službu, díky které budete moci lokalizovat přátele, kteří se zrovna nacházejí ve vaši blízkosti. Nejedná se o nijak složitou službu, jednoduše zapnete tuto funkci a zvolíte si, s kým chcete svou polohu sdílet. O tom, jak podobné novinky narušují už tak chatrné soukromí lidí v dnešní době, bychom mohli polemizovat…

Google povolil +Post Ads pro stránky s více než 1000 sledujícími

Google umožnil využití nového reklamního formátu +Post Ads všem stránkám, které mají více než 100 followerů. Jedná se o reklamy v podobě Google+ příspěvků. Ty se dále zobrazují v celé síti Google Display Network. +PostAds nejsou žádná novinka, protože Google je testuje už od loňska, až v uplynulém týdnu však byla tato služba spuštěna pro širší použití.

 

 

Relevantní články