Ve 2. čtvrtletí 2013 ARM zvýšil zisky o 30 %

Tento anglický výrobce čipů je zvyklý poslední měsíce na stále rostoucí poptávku po jeho mobilních procesorech Cortex, jenž se samozřejmě nemohla pozitivně neodrazit i na jeho finančních příjmech.

Poptávka po ARM procesorech série Cortex sice rostla a ještě patrně i nadále poroste, takže věci aktuálně u ARMu vypadají velmi růžově. Na druhou stranu, ani toto nebude samozřejmé, jelikož na firmu bude čekat na trhu ještě nejedna výzva.

Obrat za 2. kvartál 2013 znamenal pro ARM meziroční navýšení 26 % (171,2 milionů GBP celkem), přičemž zisk byl před aplikaci daní 86,6 milionů GPP (příjemných 30 % navíc meziročně).

Pro ARM byla (a zůstane i pro budoucnost) největším odbytištěm mobilní sekce, nicméně stále větší slovo mají poslední dobou i embedded-aplikace: to jsou všechny ty obléknutelné gadgety, Raspberry Pi, tiskárny atd. atd. Jde o trh silně expandující, jenž dosáhl meziročně 25 % růstu.

ARM aktuálně používá řada špiček na trhu – namátkou takový Samsung si pro procesor Samsung Exynos 5 zvolil variantu tvořenou 2 x 4 ARM jádry Cortex-A15 a Cortex-A7.

Jedinou šmouhou na kráse se tak stávají náklady 41,8 milionů GBP, jenž jsou natolik vysoké z důvodu patentového útoku ze strany nejmenované firmy (pár lidí říká, že je to MIPS). To ale byla určitě nárazová věc, jenž se příští kvartál nebude opakovat.

Zdroj: engadget

Relevantní články