Vracíte poštovné v minimální výši? Pozor na zákony

S provozem e-shopu jistě souvisejí i vratky. Mnozí zákazníci možná přímo využívají vracení ve čtrnáctidenní lhůtě, a jiní zkrátka skutečně chtějí zboží pouze vyzkoušet a pak se rozhodnout.

Každopádně v souvislosti s tím má každý e-shop povinnost toho, vracet nejenom cenu zboží, ale i cenu poštovného.

V tomto ohledu vychází zákon alespoň trochu vstříc, a tak není nutné vyplácet přímo tolik, kolik zaplatil zákazník, ale je možné vrátit to nejmenší poštovné, které nabízíte.

Pozor na kličky, kterými byste chtěli tento zákon obcházet

V posledních dnech informovala ČOI o tom, že udělila několik pokut těm internetovým obchodům, které se snažily celý zákon obejít. Abychom byli konkrétní, tím hlavním prohřeškem bylo to, že cenu dopravy nevraceli vůbec, a to z toho důvodu, že se odkazovaly na možnost bezplatného osobního odběru. V tomto případě se ale osobní odběr nedá považovat za druh dopravy.

Stejně tak je nutné zohlednit dopravu k povaze zboží. Příkladem může být třeba přeprava formou obyčejného dopisu. Zatímco u samolepek a dalších podobných věcí je to možné, u rozměrnějšího zboží je samozřejmě forma tohoto zaslání vyloučena. Není tedy možné se v případě vracení částky odkazovat ani na tuto možnost. Vždy se musí jednat o nejnižší možné poštovné, které souvisí s danou zásilkou, která je zaslána.

Eshopy se bouří

Samozřejmě v souvislosti s tím se zvedá celá řada negativních reakcí z řad eshopů, kterým tento zákon přidělává celou řadu problémů, a to z hlediska finančních nákladů, jelikož jimi zaplacené poštovné bohužel nikdo nevrátí. Na druhou stranu i tyto vratky by měly být součástí kalkulací – tedy i prodejních cen. Jedině tak se dá proti finančním ztrátám účinně bojovat. Vymýšlením různých kliček totiž můžete skončit u případných pokut, které vyjdou na vyšší částky, než samotné náklady na to, že zákazníkům vrátíte přesně to, na co mají skutečně nárok.

Nebojte se oslovit profesionály

Na internetu existuje také mnoho firem, které se na právní problematiku e-shopů zaměřují. Jednou z nich je také například Právo pro podnikatele, kde kromě vypracování různých smluv si můžete také objednat zpracování obchodních podmínek pro eshopy.

Relevantní články