Windows 8.1 již letos nestihnou zachránit PC trh

Windows 8.1

Distribuce PC a trh s nimi má později v tomto roce nadále oslabit a Microsoftem chystané Windows 8.1 s tím údajně nebudou schopny nic provést. Tento názor razí agentura IDC.

V roce 2013 se obecně prodejům PC zrovna dvakrát nedařilo. Mohou za to primárně klesající objemy prodejů PC v Číně, takže snížení distribuce PC je před koncem roku jisté – a to minimálně o 9,7 % (začátkem roku se odhadoval pouze 7,7 % pád).

Microsoft Windows 8 jsou rovněž v hledáčku subjektů zkoumajících trh, jelikož s tímto systémem prý Microsoft zmátl dokonale běžného uživatele, jenž neví, co si o tomto jakoby tabletovém OS myslet. A když už se na věci podívají zákazníci blíže, tak zjistí, že tablety třeba s Androidem jsou dnes oceněny řádově lákavěji, nežli tytéž s Windows 8.1.

A viněn je i trh PC komponent a příslušenství, které nebylo vždy letos na trhu v dostatečném objemu či solidní ceně (nyní však myšleno z pohledu klasického PC výrobce, který za této situace musí celkem pochopitelně počkat s distribucí celého PC, nežli mu dorazí nějaký jeho zbylý kus).

Odhady prodeje PC nejsou moc slibné ani na příští rok, kdy mají být prodeje PC stále v útlumu. Jednociferné oživení se očekává až během roku 2015. Aby ale tato sekce uspěla, potřebuje vedle nějakého OS i lowendové notebooky a snesitelně oceněné konvertibilní notebooky.

Mimochodem, úpadek prodejů PC ve výši 11,4 % za druhé letošní čtvrtletí odpovídá neprodaným 75,6 milionům zařízení.

Zdroj: computerworld

Relevantní články