Zisky a obrat IBM ve 2. čtvrtletí spadly, ale mají se letos zase vzchopit

Pro společnost IBM nebyl druhý letošní kvartál ještě nijak přehnaně ziskovým, protože během něj klesaly jak prodeje, tak i obrat za hardware a služby.

Čistý zisk za druhé čtvrtletí poklesl o 17 % bráno z meziročního pohledu na věci (stále jde o částku 3,2 miliardy USD), přičemž obrat se hnul o 3 % rovněž směrem do úpadku (24,9 miliard USD). Mimochodem, agentura Thomson Reuters předpovídala IBM obrat v objemu 25,37 miliard, čehož evidentně nebylo dosaženo.

IBM rovněž změnila svoji celoroční předpověď zisku z jejích akcií z 16,70 USD na 16,90 USD, což je suma, jenž však ještě nezahrnuje, jak se akcie změní po všech letošních restrukturalizacích, propouštěních apod. Když se ale vše řečené odečte, pak získáme sumu 3,91 USD na akcii (a to je nad předpovědí agentur 3,77 USD).

Zisk z prodeje služeb a celkové prodeje hardware nebyly poslední čtvrtletí zrovna skvělé, pročež se zástupci IBM vyslovili, že má IBM o to lepší pozici na poli softwarovém a pokud jde o velké systémy.

A proč se vlastně věnuje taková pozornost právě IBM? Jelikož je to jakýsi firemní tržní prototyp – má globální pobočky, široké portfolio služeb, hardware, i lidí, proto řada analyzátorů bere IBM jako dobrý poměrný a průměrný ukazatel toho, jak dobře si vedou trhy, na nichž se firma nalézá.

Zdroj: computerworld

Relevantní články